מאמרי מערכת

פאנל מומחים : ניהול תסמונת שיוגרן בהשתתפות פרופ' אורי אלקיים וד''ר אירית ברקת

25/06/2014

בפאנל המומחים שקיימנו עם פרופ' אורי אלקיים (בתמונה מימין), מנהלת המכון הראומטולוגי בבי"ח איכילוב ויו"ר האיגוד לראומטולוגיה,  וד"ר אירית ברקת (משמאל) מומחית ברפואת עיניים משיבא, עסקנו בתסמונת שיוגרן , עם דגש על השיתוף פעולה המולטידיספלינארי הנדרש כדי לאבחן ולטפל בתסמונת.

בפאנל התקיים דיון על מהות התסמונת, אופן האבחנה , גורמי הסיכון , הטיפול והסיבוכים האפשריים.

ניתן דגש לכך שהתסמונת מתאפיינת ביובש בעיניים וביובש בפה, עם שכיחות גבוהה למדי של כ-1%-1.5% , השכיחה יותר אצל נשים.

ד"ר ברקת הדגישה כי יובש בעיניים היא תופעה שכיחה מאוד, עם חומרה שנעה בין חומרה קלה מאוד לסבל ניכר ופגיעה קשה באיכות החיים. הסיבות לסימפטומים אלה הן רבות, ובמקרים רבים מדובר על תופעה דלקתית. האבחנה של שיוגרן מתחילה בדר"כ על בסיס הסימפטומים של היובש בעיניים ובפה, ובאמצעות בדיקות נוספות, הנעשות בשיתוף עם הראומטולוגים, ניתן להגיע לאבחנה הסופית. פרופ' אלקיים הדגישה את חשיבות ההגעה לאבחנה של שיוגרן בכדי שניתן יהיה לבצע מעקב מתאים אחר המטופלים.

מבחינת הטיפול בסימפטומים של היובש בעיניים, מציינת ד"ר ברקת את אפשרות השימוש בתחליפי דמעות,  ומדגישה את אפשרות הטיפול החדשה בציקלוספורין A בריכוז 0.05% (רסטסיס) שמאפשרת טיפול מקומי בדלקת באיבר המטרה (העין החיצונית).  ד"ר ברקת ממליצה להתחיל את הטיפול בציקלוספורין בשלבים המוקדמים של הסימפטומים , כיוון שכך יש סיכוי גדול יותר להימצאות תאים שיכולים להתאושש מהתהליך הדלקתי. 

בנוסף, היא מציינת שמצב של יובש בעיניים , מעבר לאי הנוחות עלול להתפתח לבעיה חמורה יותר עד כדי אובדן הראייה, ולכן הטיפול חיוני, ויש ליטול אותו על בסיס קבוע.

לפאנל המומחים המלא (17:50 דקות) - הקליקו כאן

לתקציר הפאנל (8:59 דקות) הקליקו כאן  

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<