הודעות אירגונים

חדש בבית חולים דנה לילדים שבמרכז הרפואי איכילוב: המרכז הרב-תחומי למחלות עצם מולדות ולבריאות העצם בילדים ובמתבגרים

27/05/2015

חדש בבית חולים דנה לילדים: המרכז הרב תחומי למחלות עצם מולדות ולבריאות העצם בילדים ומתבגרים. המרכז החדש מיועד לשיפור איכות החיים של הילדים ומשפחותיהם ע"י טיפול, מחקר וחינוך.

המרכז החדש, בניהולו של פרופ' שלמה וינטרוב, מהמומחים הגדולים בארץ בתחום אורתופדיה ילדים, פועל במסגרת המחלקה האורתופדית בבית החולים "דנה", ומהווה מרכז על ראשון מסוגו בארץ לאבחון (עוד מהשלבים הטרום לידתיים), ייעוץ, מעקב וטיפול בחולים בדיספלזיה שלדית לסוגיה השונים ומחלות עצם מולדות לאורך שנות הגדילה וההתפתחות. צוות המרכז הרב תחומי עובד בשותפות מלאה עם הילד ומשפחתו למתן יעוץ וטיפול איכותי אינטגרטיבי.

דיספלזיה שלדית היא קבוצה של מחלות גנטיות המאופיינת בצמיחה בלתי תקינה של העצם וכך משפיעות על הגדילה וההתפתחות של השלד. זו קבוצה הטרוגנית של למעלה מ- 350 מחלות, בדרגות חומרה שונות, הכוללת מגוון של בעיות  שבחלקן דרגות שונות של קומה נמוכה ואף גמדות. מחלות עצם מולדות מלוות לעיתים קרובות במגוון נרחב של בעיות בתחום האורתופדי כגון פריקות של מפרקים, עיוותים בציר הגפיים, עקמת ובעיות של שבירות עצם ראשונית (אוסטיאוגנזיס אימפרפקטה) או משנית לירידה בצפיפות עצם, אוסטיאופורוזיס, רככת וכו'.

בחלק ממחלות אלו נלוות לעיתים בעיות נוספות כבעיות שמיעה וראיה, בעיות הורמונליות, בעיות לב וכליות או במערכת העיכול ולפעמים הפרעות נוירולוגיות או נשימתיות, בעיות פסיכולוגיות והפרעות התפתחותיות ברמות שונות.

הסוגים השונים של דיספלזיה שלדית הינם נדירים (מחלות יתום) אך השכיחות הכוללת מוערכת בכ- 2.4 ל -10,000 לידות. השכיחות בהריון גבוהה יותר ועומדת על 7.5 ל-10,000 סריקות אולטרה-סאונד. שיעור התמותה נע בין 0.95 ל-1.5 ל -10,000 לידות. דיספלזיה שלדית מהווה כ- 5 אחוזים מההפרעות הגנטיות המזוהות אצל ילודים. בישראל יש לצפות לכ- 40-50 חולים חדשים מדי שנה.

האבחנה של דיספלזיה שלדית מבוססת על קריטריונים רדיוגרפיים, קליניים, וגנטיים מולקולריים. היום הבסיס הגנטי של רבים ממצבים אלה ידוע ומאפשר אבחון מדויק ובחלק מהמקרים אף אבחון טרום לידתי. המרכז הרב תחומי מאגד  מומחים בבריאות העצם, גנטיקה, רדיולוגיה וניורורדיולוגיה, נוירולוגיה, נוירוכירורגיה, רפואת ילדים לתחומיה השונים (מומחים לאבחון וטיפול בבעיות בתחומי מטבוליזם, אנדוקרינולוגיה, ריאות, קרדיולוגיה, אופטלמולוגיה, דרמטולוגיה, נפרולוגיה, אף אוזן גרון תזונה וכו') עבודה סוציאלית, פסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק, ריפוי בדיבור ופיזיותרפיה. בנוסף למומחים בתחומי האבחון והטיפול ,פועלים במסגרת המכון מומחים מתחום כירורגית ילדים, אורולוגיה, הרדמה וטיפול נמרץ .

הפניות אל המרכז יתקבלו במקרים עם: חשד לדיספלזיה שלדית, חשד לתסמונת אורתופדית, חשד למחלת עצם מטבולית, קומה נמוכה מסיבה בלתי ברורה (לאחר ברור אנדוקריני וגסטרואנטרולוגי), בעיות אורתופדיות הנלוות לתסמונות גנטיות (פיברוס דיספלזיה, מחלות רקמת חיבור, מחלת מרפן, מחלת הלר-דאנלוס).

הביקור במרפאה בטפסי 17. לתיאום תורים: 03-6973007

 

נמסר על ידי  אבי שושן, דובר המרכז הרפואי תל אביב

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<