חדשות

שכיחות גבוהה של מחלת ריאות בחולי לופוס (Arthritis Research & Therapy)

10/02/2019

 

סיבוכים ריאתיים נפוצים בקרב חולי לופוס (Systemic Lupus Erythmeatosus) ועשויים להופיע בשלב מוקדם במהלך המחלה, כך עולה מתוצאות מחקר חדש משבדיה, שפורסמו בכתב העת Arthritis Research & Therapy.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון את שיעורי היארעות מחלת ריאות בקרב חולי לופוס. הם התבססו על נתוני רישום משבדיה וזיהו חולי לופוס עם אבחנות של מחלות ריאה. לאחר שהוציאו מהמדגם חולי לופוס עם היסטוריה של מחלה ריאתית, הם התאימו בין חולי לופוס ובין ביקורות מהאוכלוסיה הכללית.  הם בחנו בנפרד את שיעורי ההימצאות ואת שיעורי ההיארעות של מחלות ריאה. שיעורי היארעות כללה הערכת היארעות כלל מחלות הריאה וכן הערכה על-פי סוגים שונים של מחלות ריאה, אשר הופיעו בין 2003-2013.

 

החוקרים מדווחים כי זוהו 2,309 מקרים חדשים של לופוס ו-6,908 מקרים ידועים של המחלה. שיעורי ההיארעות של מחלת ריאות היו דומים בחולים עם אבחנה ידועה או חדשה של לופוס (כ-14 מקרים ל-1,000 שנות-אדם). בחולים עם אבחנה חדשה של לופוס תועד שיעור גבוה כמעט פי שש למחלת ריאות, בהשוואה לביקורות ללא לופוס (יחס סיכון של 5.8). היארעות והימצאות לופוס נקשרו עם שיעור מוגבר של מחלת ריאות אינטרסטיציאלית (יחס סיכון של 19.0 ו-14.3, בהתאמה). 

 

החוקרים כותבים כי מחלת ריאות יחסית נפוצה בחולי לופוס, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית. על רופאים המטפלים בחולי לופוס להקפיד לשמור על דרגת חשד גבוהה למחלת ריאות, כולל מחלת ריאות אינטרסטיציאלית, גם בשלב מוקדם של המחלה ואף בעת קביעת אבחנת לופוס.

 

 

 

Arthritis Research & Therapy 2019 21:48

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<