חדשות

פעילות אירובית מקלה על דיכאון גם בחולים עם מחלה כרונית (Br J Sports Med)

12/03/2019

 

פעילות אירובית עשויה לסייע בשיפור מצב הרוח של חולים עם מחלות כרוניות הסובלים מדיכאון, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת British Journal of Sports Medicine.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הנתונים מ-24 מחקרים, שכללו 4,111 חולים עם מחלות כרוניות ותסמיני דיכאון. כל המחקרים הקטנים יותר חילקו באקראי חלק מהחולים לפעילות אירובית ואחרים לקבוצות השוואה שכללה רק טיפול סטנדרטי.

 

תכנית אימונים במחקרים הקטנים יותר ארכה 4-24 שבועות ומחציתן ארכו לפחות 12 שבועות. כל אימון נמשך בממוצע 42 דקות, אם כי משך המפגשים נע בין 20-80 דקות.  חלק מהמחקרים כללו אימון עם מדריך בחדרי כושר, בעוד שאחרים החלו בגישה זו ולאחר מכן עברו לאימונים ביתיים.

 

בקרב חולים שהתאמנו לפחות 2-3 פעמים בשבוע תועד סיכוי גבוה יותר לירידה בתסמיני דיכאון, בהשוואה לאלו שלא עסקו כלל בפעילות אירובית. החוקרים זיהו השפעה ניכרת כאשר החולים התאמנו 4-5 פעמים בשבוע, אך ההבדל היה קטן מכדי לשלול אפשרות כי מדובר בממצא אקראי.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בסך הכול, אימון במשך 30-60 דקות, 3-4 פעמים בשבוע מהווה לרוב יעד מצוין, אך יש תועלת גם למשטר אימונים קל יותר.

 

Br J Sports Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני