חדשות

תכשירים ביוסימלארים נפוצים יותר ויותר לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית (מתוך כנס ה-EULAR)

15/06/2019

 

בהרצאה שניתנה במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European League Against Rheumatism מנבאים מומחים כי בשנים הקרובות תכשירים ביולוגיים ביוסימילאריים יהפכו נפוצים יותר ויותר. מגמה זו צפויה בעיקר לאור החיסכון המשמעותי בעלויות ומאחר ומרבית המחקרים לא הצביעו על פגיעה בתועלת בעקבו החלפה לתכשירים אלו.

 

בריאומטולוגיה, התכשירים הביוסימילאריים דוגמת Adalimumab, Etanercept, Infliximab ו-Rituximab אושרו ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי וסוכנות התרופות האירופאית, כמו גם רשויות בקרה אחרות. עם זאת, עדיין ישנה מחלוקת רבה בכל הנוגע לאפשרות להחליף בין התרופות המקוריות והתכשירים הביוסימילאריים והדבר מבוצע באופן שונה במדינות שונות.

 

המומחים טוענים כי מדובר בהתקדמות מאוד מרגשת ומציעים כי בהחלט דרושות אפשרויות טיפול חדשות במצבים אלו. רק כמחצית מהחולים משיגים הפוגה מלאה ולכן דרושות אפשרויות טיפול חדשות.

 

הנתונים אודות תכשירים ביוסימילאריים הם די חדשים, אך מחקרים העידו כי יש הבדל קטן, אם בכלל, ביעילות הטיפולים ולכן אלו צפויים להפוך חלק מהנוף המקובל לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית בשנים הקרובות.

 

במחקרים השוואתיים קשה מאוד להבדיל בין התכשיר המקורי והתכשיר הביוסימילאר מאחר והנתונים זהים לחלוטין.  המומחים מסבירים כי דרושה תשומת לב רבה יותר לתכשירים ביוסימילאריים, בעיקר לאור הדחיפה לכיוון חסכון בעלויות.

 

מתוך כנס ה-EULAR

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני