חדשות

אפשרות הפסקת טיפול ב-Methotrexate בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (מתוך כנס מטעם ה-EULAR)

18/06/2019

 

בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) הנוטלים Tofacitinib (קסלג'אנז) עם Methotrexate (מתוטרקסט) והשיגו פעילות מחלה נמוכה ניתן לשקול הפסקת טיפול במתוטרקסט ללא החמרה משמעותית בתסמיני המחלה, כך מדווחים חוקרים במהלך הכנס השנתי מטעם ה-European League Against Rheumatism (EULAR).

 

מדגם המחקר כלל חולים שקיבלו את הטיפול המשולב לדלקת מפרקים שגרונית פעילה במשך 24 שבועות, לפני השגת פעילות מחלה נמוכה. לאחר מכן, החולים חולקו באקראי לטיפול ב-Tofacitinib בשחרור-מותאם במינון 11 מ"ג ביום ומתוטרקסט (266 חולים), או טיפול ב-Tofacitinib במינון 11 מ"ג ביום עם פלסבו (264 חולים), והיו במעקב למשך 24 שבועות נוספים. מבין אלו, 247 ו-238 חולים, בהתאמה, נותרו עד לתום המחקר.

 

למעלה מ-75% מהחולים במחקר היו נשים והגיל הממוצע עמד על 56 שנין, עם מרווח זמן ממוצע מאבחנת דלקת מפרקים שגרונית של 9 שנים. מרבית החולים טופלו באירופה, כאשר שליש מהם טופלו בארצות הברית.

 

לאחר 24 שבועות טיפול, בחולים שטופלו ב-Tofacitinib בלבד תועד מדד Disease Activity Score-28 with ESR (DAS28-ESR) שהיה גבוה ב-0.30 נקודות יותר מזה שתועד בקבוצת הטיפול המשולב, הבדל שהיה בתוך גבולות הגדרת העדר-נחיתות הטיפול.

 

במרבית החולים עם דלקת מפרקים שגרונית בדרגת פעילות בינונית-עד-גבוהה, אשר טופלו ב-Tofacitinib בשחרור-מותאם עם מתוטרקסט, השיגו פעילות מחלה נמוכה ולא יכלו לסבול את הטיפול או העדיפו שלא להמשיך במתוטרקסט, לא תועדה החמרה משמעותית בפעילות המחלה או סוגיות בטיחות בלתי-צפויות.

 

החוקרים כותבים כי לממצאים אלו חשיבות קלינית רבה ועשויים לסייע בבחירת הטיפול המתאים לחולים עם דלקת מפרקים שגרונית.

 

מתוך כנס מטעם ה-EULAR

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני