חדשות

שכיחות גבוהה של חשיפת מטופלים לנזקים הניתנים למניעה במסגרות טיפול רפואי שונות (BMJ)

20/07/2019

 

מנתונים חדשים להערכה כמותית של שיעורי הימצאות, חומרה ואופי נזקים ניתנים למניעה למטופלים במגוון רחב של תנאים רפואיים, אשר פורסמו בכתב העת The BMJ, עולה כי כאחד מכל עשרים חולים נחשפים לנזק הניתן למניעה במסגרת טיפול רפואי.

 

החוקרים השלימו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה, תוך חיפוש במאגרי Medline, Pub Med, PsycINFO, Canal ו-Embase, WHOLIS, Google Scholar ו-SIGLE בין ינואר 2000 ועד ינואר 2019. הם התמקדו במחקרים תצפיתיים שדיווחו על נזק ניתן למניעה למטופלים בטיפול רפואי. התוצאים העיקריים כללו את שיעורי הימצאות, חומרה וסוגי נזקים למטופלים.

 

מבין 7,313 מאמרים שזיהו החוקרים, 70 מחקרים שכללו 337,025 משתתפים נכללו במטה-אנליזה. שיעורי ההימצאות של נזק ניתן למניעה למטופלים עמדו על 6%, כאשר 12% מהמקרים של נזק ניתן למניעה היה בדרגה חמורה או הוביל למות החולה.

 

החוקרים מדווחים כי 25% מהאירועים נגעו לטיפול תרופתי ו-24% נבעו מטיפולים אחרים ואלו היו אחראיים לשיעור הגדול ביותר של נזקים הניתנים למניעה למטופלים. בהשוואה לבתי חולים כלליים, נזקים ניתנים למניעה למטופל היו נפוצים יותר בהתמחויות מתקדמות (יחידות טיפול נמרץ או מחלקות כירורגיות).

 

ממצאי המחקר מעידים כי אחד מכל עשרים חולים נחשף לנזק הניתן למניעה במסגרת הטיפול הרפואי. למרות שיש תמיכה בינלאומית לנקוט מאמצים המתמקדים בנזקים ניתנים למניעה למטופלים, ננקטו צעדים מוגבלים לשיפור איכות הטיפול אשר התמקדו בנזקים הניתנים למניעה ולא בכלל הנזקים האפשריים למטופלים (אלו הניתנים למניעה ואלו שאינם ניתנים למניעה). פיתוח ויישום גישות מבוססת-ראיות המתמקדות בנזקים הניתנים למניעה למטופלים עשויים להוביל לשיפור ניכר באיכות הטיפול הרפואי וכן לחסוך בהוצאות הרפואיות.

 

The BMJ 2019

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<