חדשות

גריית חוט השדרה להקלה על כאב בלתי-נשלט בעמוד השדרה והגפיים (Mayo Clin Proc)

29/07/2019

 

בחולים עם כאב בלתי-נשלט בעמוד השדרה והגפיים, גריית חוט השדרה (Spinal Stimulation), בפרט עם הטכנולוגיות החדישות, מלווה בהקלה רבה יותר בכאב בהשוואה לטיפול תרופתי, כך עולה מתוצאות סקירה שיטתית ומטה-אנליזה, שפורסמו בכתב העת Mayo Clinic Proceedings.

 

החוקרים ערכו חיפוש בספרות הרפואית לזיהוי עדויות בין השנים 1995-2017 בנוגע לתוצאות גריית חוט השדרה לעומת טיפול רפואי ולהערכת הטכנולוגיות החדשות יותר לגריית חוט שדרה על הפחתת כאב.

 

הסקירה כללה 12 מחקרים, עם סך כולל של 980 משתתפים. בהשוואה לטיפול תרופתי, גריית חוט השדרה הובילה לעליה משמעותית בסיכויים לירידה של לפחות 50% בכאב בשלושת מחקרים (יחס סיכויים של 13.01) והפחיתה משמעותית את הכאב כפי שנקבע לפי סולם Visual Analog Scale בשלושה מחקרים (הבדל ממוצע משוקלל של 1.43 נקודות).

 

בנוסף, טכנולוגיות גרייה חדישות לוו בסיכויים גבוהים יותר להקלה בכאב, בהשוואה לגריית חוט שדרה קונבנציונאלית (יחס סיכויים של 2.07).

 

המגבלה העיקרית בכל הנוגע לגריית חוט שדרה נובעת מחוסר המודעות של רופאים וחולים לטיפול זה ולתועלת שלו. בעקבות זאת, חולים רבים בהם תתכן תועלת לטיפול זה, אינם מופנים למומחה לכאב. יתרה מזאת, בעוד שמחקרים הדגימו כי גריית חוט שדרה משתלמת מבחינת מאזן עלות-תועלת, בהשוואה לטיפול תרופתי, גופים מבטחים רבים מציבים מגבלות רבות בכל הנוגע לכיסוי עלות הטיפול, כך שחולים רבים אינם יכולים ליהנות מהטיפול.

 

Mayo Clin Proc 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני