חדשות

יתרונות משלב Methotrexate עם טיפול ביולוגי בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית בשלב מוקדם (J Gen Intern Med)

30/08/2019

 

טיפול משולב ב-Methotrexate עם מעכבי TNF, או טיפול ביולוגי שאינו מבוסס על מעכבי TNF, הוביל לתוצאות טובות יותר בהשוואה לטיפול ב-Methotrexate בלבד במבוגרים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) בשלב מוקדם, כך עולה מתוצאות סקירה חדשה, שפורסמה בכתב העת Journal of General Internal Medicine.

 

החוקרים זיהו 22 מחקרים אקראיים ומבוקרים, מהם 21 שהיו במימון לפחות חלקי של חברות תרופות ו-13 נכללו במטה-אנליזה. ההשוואות העיקריות כללו טיפול ביולוגי במעכב TNF (Adalimumab) לעומת Methotrexate; טיפול ביולוגי שאינו במעכבי TNF (Abatacept, Tocilizumab) לעומת Methotrexate; מעכב TNF עם Methotrexate לעומת Methotrexate לבד; מעכב TNF (Infliximab) אל מול משלב תכשירים קונבנציונאליים ממשפחת DMARD (Disease Modifying Anti-Rheumatic Drugs); טיפול ביולוגי שאינו מעכב TNF (Abatacept, Tocilizumab, Rituxumab) לעומת Methotrexate בלבד; וכל טיפול במעכב TNF לעומת טיפול ביולוגי שאינו מעכב TNF.

 

באופן כללי, טיפול משולב במעכבי TNF או טיפול ביולוגי שאינו מעכב TNF עם Methotrexate הוביל לשיפור בקרת המחלה, יכולת תפקודית והפוגה לפי קריטריוני DAS (Disease Activity Score), בהשוואה לטיפול מונותרפי ב-Methotrexate או תכשיר ביולוגי.

 

במטה-אנליזה מצאו החוקרים כי שיפור של 50% לפי American College of Rheumatology היה גבוה ב-20% עד 57% עם טיפול משולב בתכשיר ביולוגי עם Methotrexate, בהשוואה לטיפול מונותרפי ב-Methotrexate.

 

שיעורי הפסקת הטיפול בשל אירועים חריגים או אירועים חריגים חמורים לא היו שונים משמעותית בין הטיפולים.

 

החוקרים קוראים להשלים מחקרים נוספים במטרה להבין טוב יותר את הפרוגנוזה ארוכת הטווח של דלקת מפרקים שגרונית מוקדמת וכן להשוות גישות טיפול בחולים עם אבחנה של מחלת המפרקים בשלב מוקדם עם פעילות מחלה בדרגות שונות.

 

J Gen Intern Med 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<