חדשות

האם Juvenile Idiopathic Arthritis מעלה את הסיכון לממאירות בילדים? (Rheumatic and Musculoskeletal Diseases)

02/12/2019

 

מנתונים חדשים שפורסמו בכתב העת Rheumatic & Musculoskeletal Diseases עולה כי בילדים ומתבגרים עם Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) קיים סיכון מעט מוגבר לממאירויות לימפופרוליפרטיביות, אך לא ממאירויות אחרות. מעבר לכך, החוקרים לא זיהו עליה נוספת בסיכון לממאירות לאחר התחלת טיפול ביולוגי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות הסיכון למחלות ממאירות בחולים עם JIA. הם השלימו מחקר עוקבה שכלל חולים עם JIA בין 2001 עד 2017, אשר זוהו במאגר Swedish Patient Register. לחולים עם JIA התאימו החוקרים חמש ביקורות מהאוכלוסיה הכללית. החולים והביקורות היו במעקב לזיהוי היארעות מחלות ממאירות עד גיל 18 שנים, או סוף שנת 2016.

 

בקרב 6,721 חולים עם JIA זוהו 10 ממאירויות, כולל חמש ממאירויות לימפופרוליפרטיביות, לאורך מעקב של 34,951 שנות-אדם – מקביל לעליה בהיארעות של 0.09 ממאירויות לכל 1,000 שנות-אדם (מקרה אחד נוסף לכל 11,000 חולים בשנה), עם יחס סיכון לממאירויות בכל האתרים של 1.4 (רווח בר-סמך 95% של 0.7-2.9) ויחס סיכון לממאירויות לימפופרוליפרטיביות של 3.6 (רווח בר-סמך 95% של 1.1-11.2).

 

שיעורי ממאירויות בחולים עם JIA לא עלו במהלך תקופת המחקר. החוקרים מציינים כי לא זוהו הבדלים בסיכון העודף בהשוואת תקופות זמן שקדמו לשימוש בתרופות ביולוגיות, בהשוואה לנתונים בתקופות שלאחר התחלת השימוש בתרופות אלו.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם JIA קיים סיכון מוגבר להתפתחות לימפומה ממארת, בהשוואה לאוכלוסיה הכללית, אך הסיכון האבסולוטי נמוך מאוד. אין עדויות המצביעות על עליה בסיכון לממאירות בחולים עם JIA במהלך 20 השנים האחרונות, תקופת זמן בה הטיפול הביולוגי הפך די נפוץ.

 

Rheumatic and Musculoskeletal Diseases

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<