חדשות

נוכחות נוגדני ACPA מלווה בעליה משמעותית בסיכון למחלת ריאות חסימתית כרונית (Arthritis Care Res)

30/01/2020

 

בנשים עם עדות לנוגדנים מסוג ACPA (Anti-Citrullinated Protein Antibodies) אשר פיתחו בהמשך דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) זוהה גם סיכון מוגבר לאבחנה של מחלת ריאות חסימתית כרונית (Chronic Obstructive Pulmonary Disease), כך עולה מניתוח נתוני מחקר Nurses' Health Study, שפורסם בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין רמות נוגדני ACPA טרם אבחנת דלקת מפרקים שגרונית והסיכון לאבחנה של COPD או אסתמה. החוקרים השלימו מחקר עוקבה מותאם מנתוני מחקר Nurses' Health Studies בקרב נשים שתרמו דם. לנשים עם אבחנה של דלקת מפרקים שגרונית לאחר דגימת דם התאימו החוקרים שלוש ביקורות לפי גיל, מדגם, שנה ונתוני מנופאוזה.  היארעות COPD או אסתמה לאחר תאריך מתן דגימת דם נקבעה על-פי שאלונים.

 

ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הסיכון להיארעות COPD או אסתמה על-רקע נוכחות או העדר נוגדני ACPA לפני אבחנת דלקת מפרקים שגרונית.

 

החוקרים בחנו את הנתונים אודות 283 נשים לפני אבחנת דלקת מפרקים שגרונית ו-842 ביקורות. תרומת הדם ניתנה בממוצע 9.7 שנים לפני אבחנת דלקת מפרקים שגרונית. ב-59 נשים (20.8%) הייתה עדות לנוגדני ACPA בטרם אבחנת דלקת מפרקים שגרונית.

 

במהלך מעקב של 21,489 שנות-אדם תועדו 107 מקרים חדשים של COPD ו-105 מקרים חדשים של אסתמה. ניתוח סטטיסטי הצביע על קשר בין נוכחות נוגדני ACPA לפני אבחנת דלקת מפרקים שגרונית ובין סיכון מוגבר ל-COPD (יחס סיכון של 3.04, רווח בר-סמך 95% של 1.33-7.00), לאחר תקנון למשתנים שונים כולל מספר שנות חפיסה.

 

באשר לאסתמה, החוקרים מדווחים כי נוכחות נוגדני ACPA טרם אבחנת דלקת מפרקים שגרונית לוותה בסיכון מוגבר לאסתמה (יחס סיכון של 1.74, רווח בר-סמך 95% של 0.72-4.24), אשר היה דומה לזה שתועד בנשים ללא עדות לנוגדני ACPA טרם אבחנת מחלת המפרקים (יחס סיכון של 1.65, רווח בר-סמך 95% של 1.11-2.46).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי בנשים עם עדות לנוגדני ACPA לפני אבחנת דלקת מפרקים שגרונית תועד סיכון מוגבר להתפתחות מחלת ריאות חסימתית כרונית, בהשוואה לביקורות. בנשים שפיתחו מאוחר יותר דלקת מפרקים שגרונית תועד סיכון גבוה יותר להתפתחות אסתמה, ללא תלות בנוכחות או העדר נוגדנים אלו טרם אבחנת מחלת המפרקים.

 

Arthritis Care Res 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<