חדשות

האם יש מקום להתחיל בטיפול במעכבי TNF בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית? (Ann Rheum)

03/02/2020

 

השימוש כקו-טיפול ראשון ב-Etanercept (אנברל) עם מתוטרקסט בחולים בשלב מוקדם מאוד של דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) לא לווה בשיעורי הפוגה גבוהים משמעותית, בהשוואה לגישה של טיפול ליעד במתוטרקסט בלבד, כך עולה מתוצאות מחקר חדש שפורסמו בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם ישנה עדיפות לשימוש במשלב Etanercept עם מתוטרקסט על-פני טיפול ליעד במתוטרקסט בלבד בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית ולהעריך אם מתן Etanercept לאחר טיפול ראשוני במתוטרקסט מוביל לתגובה דומה לטיפול קו-ראשון במשלב Etanercept עם מתוטרקסט.

 

החוקרים השלימו מחקר בתווית-פתוחה, אקראי-מבוקר, שכלל חולים עם דלקת מפרקים שגרונית בשלב מוקדם (עד 12 חודשים מהופעת התסמינים), אשר לא קיבלו טיפול קודם, עם מדד DAS28-ESR של 3.2 נקודות ומעלה. המשתתפים חולקו באקראי לטיפול ב-Etanercept עם מתוטרקסט או לטיפול ליעד במתוטרקסט, עם תוספת Etanercept במידה ומדד DAS28-ESR לאחר 24 שבועות עמד על 2.6 נקודות, או יותר, וזריקות קורטיקוסטרואידים לתוך השריר בנקודות זמן קבועות. תוצא הסיום כלל הפוגה לאחר 28 שבועות לפי מדד DAS28-ESR, עם תוצאי סיום משניים קליניים והדמייתיים.

 

מדגם המחקר כלל 120 משתתפים שחולקו באקראי לאחת מקבוצות הטיפול (60 משתתפים בכל קבוצה). לאחר 24 שבועות, שיעורי ההפוגה עם משלב Etanercept ומתוטרקסט עמדו על 38%, בהשוואה לשיעורים של 33% בקרב חולים בקבוצת טיפול ליעד במתוטרקסט; לאחר 48 שבועות, שיעורי ההפוגה המקבילים עמדו על 52% לעומת 38%, בהתאמה (יחס סיכויים של 1.6, רווח בר-סמך 95% של 0.8-3.5; p=0.211). שיעורי הפוגה ממושכים לפי DAS28-ESR היו גבוהים יותר עם משלב Etanercept ומתוטרקסט, בהשוואה לטיפול ליעד במתוטרקסט (42% ו-27%, בהתאמה; p=0.035).

 

מניתוח נוסף של הנתונים עלה כי יחס הסיכויים להשגת הפוגה לאחר 24 שבועות טיפול קו-ראשון ב-Etanercept, בהשוואה למתן הטיפול לאחר טיפול ראשוני במתוטרקסט, עמדו על 2.84 (רווח בר-סמך 95% של 0.8-9.6).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר לא הצביעו על השפעה גדולה יותר למתן מעכבי TNF כטיפול קו-ראשון עם מתוטרקסט, בהשוואה לטיפול ליעד במתוטרקסט, בחולים עם דלקת מפרקים שגרונית בשלב מוקדם מאוד ושתי הגישות הובילו להפוגה במרבית המטופלים. עוד עולה מהממצאים כי התגובה ל-Etanercept פחות טובה כאשר הטיפול ניתן לאחר כישלון טיפול ליעד במתוטרקסט.

 

Ann Rheum 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<