חדשות

COVID-19 קשור בהסתמנויות קרדיווסקולריות שונות (Circulation)

16/04/2020

 

זיהום ב COVID-19 עשוי לערב את המערכת הקרדיווסקולרית בצורות שונות, ולכך השלכות טיפוליות. כך על פי צוות קרדיולוגים הנלחמים בוירוס בניו יורק, במאמר אשר פורסם ב 3 באפריל בעיתון Circulation.

במאמר זה מוצגים מספר מקרים של מטופלים אשר חלו ב COVID-19 והתייצגו עם תסמינים קרדיווסקולרים.

מקרה 1 – מטופלת בת 64 אשר סבלה מכאבים בחזה ועליית מקטע ST ואשר אובחנה עם COVID-19, וזאת ללא חום, שיעול או כל סימפטום אחר המרמז לוירוס הקורונה. החוקרים מדגישים כי גם בחולים המתייצגים עם סימפטומים לבביים קלאסים, יש לחשוב על הדבקה בוירוס COVID-19 כחלק מאבחנה מבדלת בזמן הפנדמיה, גם בהיעדר חום או שיעול.

מקרה 2 – אדם בן 38 עם שוק קרדיוגני ו ARDS, עם היפוקסיה קשה, אשר חובר למכשיר ה extracorporeal membrane oxygenation (ECMO). ההתייצגות ההתחלתית של המטופל היתה מתאימה לזיהום בוירוס הקורונה, אך בהמשך ולאחר החיבור ל ECMO התברר כי יש גם מעורבות לבבית. החוקרים מציעים "סף נמוך" להערכת שוק קרדיוגני במטופלים עם אי ספיקת לב סיסטולית חריפה הקשורה ב COVID-19. אם תמיכה יונוטרופית נכשלת במטופלים כאלה, יש לשקול intra-aortic balloon pump, תמיכה אשר מצריכה פחות מעקב של צוות רפואי. בנוסף מציינים החוקרים כי מטופלים אשר מפתחים שוק קרדיוגני תחת טיפול ב ECMO, הוספת arterial conduit בקצב זרימה נמוך יחסית עשוי להוסיף את התמיכה הסירקולטורית הנדרשת ללא צורך בהפעלת left ventricular distention.

מקרה 3 – אשה בת 64 עם מחלת רקע קרדיאלית אשר סבלה מדקומפנסציה קשה לאחר זיהום ב COVID-19. מקרה זה מדגים כי זיהום בוירוס הקורונה עשוי לגרום להידרדרות לבבית במטופלים הסובלים ממחלת רקע כגון אי ספיקת לב, ועלולה להביא לשוק. ניטור המודינמי פולשני יכול לאפשר לנהל מקרים אלה. חלק מהתרופות אשר ניתנות לטיפול בקורונה מאריכות מקטע QT ומצריכות ניטור קרוב עוד יותר במטופלים עם מחלת רקע לבבית.

מקרה 4 – מטופל בן 52 אשר עבר השתלת לב בשנת 2007 והשתלת כליה בשנת 2010, ונדבק בוירוס הקורונה. החוקרים מציינים כי פנדמיית הקורונה מציגה אתגר למטופלים מושתלי איברים, והמידע הקיים היום אודות התאמת התרופות האימונוסופרסיביות למטופלים אשר נדבקו בוירוס מוגבל.

הפנדמיה גם מציגה אתגר בטיפול באי ספיקת לב במטופלים אשר מועמדים להשתלת לב. הסיכון בדחיית ההשתלה צריך להיות שקול כנגד הסיכון של התורם להידבק בוירוס, כמו גם כנגד האי ודאות לגבי טיפול אימונוסופרסיבי לאחר ההשתלה.

 

 

The Variety of Cardiovascular Presentations of COVID-19. Circulation. April 3, 2020.

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<