חדשות

עדויות חדשות מצביעות על סיכון להדבקה ורטיקאלית בנגיף הקורונה (Am J Obstet Gynecol MFM)

03/06/2020

 

רופאים מאיטליה מדווחים על שני מקרים של הדבקה ורטיקאלית אפשרית בנגיף SARS-CoV-2, הפתוגן האחראי ל-COVID-19, מהאם לעובר ברחם. למיטב ידיעתם, מדובר בדיווח הראשון אודות עדות לבדיקת PCR חיובית לנגיף באם, ביילוד וברקמת השליה.

 

החוקרים מסבירים כי עדיין קיימת מחלוקת באשר לשאלת הדבקה ורטיקאלית בנגיף הקורונה ואין מחקרים רבים בנושא.

 

כעת, החוקרים מדווחים כי בין 5 במרץ ועד 21 באפריל, 2 מבין 22 תינוקות לאימהות עם COVID-19 נמצאו חיוביים בבדיקת PCR לנגיף SARS-CoV-2 בדגימות מהאף והלוע.

 

התינוק הראשון היה בן שנולד בלידה נרתיקית לאחר צירים ספונטאניים סביב שבוע 37 להיריון. אימו של התינוק פיתחה חום ושיעול ונמצאה חיובית לנגיף הקורונה. במהלך הלידה והצירים האם השתמשה במסכה, הרופאים לא התירו מגע עור לעור, אך התירו לתינוק לשהות בחדר עם האם ולהניק את התינוק עם מסכה.

 

התינוק נמצא חיובי בדגימות לנגיף מיד לאחר הלידה, לאחר 24 שעות ולאחר שבעה ימים. התינוק נותר ללא תסמינים, פרט לקשיי השנה קלים בתחילה, ושוחרר לביתו לאחר 10 ימים.

 

התינוקת השניה הייתה בת שנולדה בניתוח קיסרי בשבוע 35 להיריון לאם שגם פיתחה חום ושיעול ונמצאה חיובית בדגימה לנגיף. התינוקות הופרדה מיידית מהאם בלידה ואושפזה ביחידת טיפול נמרץ יילודים. דגימות מהאף והלוע בלידה היו שליליות ודגימה ביום השביעי נמצאה חיובית לנגיף, כאשר לא היה מגע בין האם והתינוקות במהלך תקופה זו. לא תועדו סיבוכים ביילוד, למעט מעט קשיי השנה שדווחו בימים הראשונים לחיים. התינוקת שוחררה לביתה בגיל 20 ימים.

 

בשני המקרים הייתה עדות לנגיף הקורונה ברקמת השליה. נוכחות רנ"א של SARS-CoV-2 בתאי סינציוטרופובלסטים – האפיתל המכסה את סיסי שליית העובר, החדר לדופן הרחם בכדי לבסס את מעגל ההזנה בין העובר והאם – מעידה על נוכחות הנגיף בצד העוברי.

 

מדובר במחקר הראשון המתאר נוכחות רנ"א של נגיף הקורונה בצד העוברי של השליה בשני מקרים בהם האם נדבקה בנגיף והיילודים נמצאו חיוביים לנגיף בלידה.

 

American Journal of Obstetrics & Gynecology - Maternal Fetal Medicine, online May 18, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<