חדשות

השמנה מעלה את הסיכון לשימוש כרוני באופיואידים בקרב חולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Arthritis Care Res)

04/06/2020

 

מנתונים חדשים עולה כי השמנה מעלה את הסיכון של חולים עם דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) להשתמש באופיואידים באופן כרוני, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Arthritis Care & Research.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון אם שיעורי שימוש כרוני באופיואידים גבוהים יותר בחולים שמנים עם דלקת מפרקים שגרונית. לצורך כך, הם התבססו על שאלונים שהושלמו פעמיים בשנה וכללו שאלות אודות שימוש באופיואידים חזקים וחלשים בקרב משתתפים עם דלקת מפרקים שגרונית.

 

היארעות שימוש כרוני באופיואידים הוגדרה כדיווח חדש לאורך שני סקרים עוקבים (מרווח של 7-12 חודשים) אודות שימוש באופיואידים. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת הקשר בין מדד מסת הגוף בעת הגיוס למחקר ובין היארעות שימוש כרוני באופיואידים.

 

החוקרים אספו נתונים אודות 19,794 משתתפים כאשר היארעות שימוש כרוני באופיואידים עמדה על 2,802 מקרים לאורך מעקב של 93,254 שנות-אדם. ממצאי המחקר העידו על קשר בין מדדי מסת גוף גבוהים יותר וסיכון מוגבר לשימוש כרוני באופיואידים. עוד נמצא כי השמנה חמורה (מדד מסת גוף של מעל 35 ק"ג למטר בריבוע) לוותה בסיכון מוגבר לשימוש כולל באופיואידים (יחס סיכון של 1.74, p<0.0001) ושימוש באופיואידים חזקים (יחס סיכון של 2.11, p<0.001) בהשוואה לחולים עם מדד מסת גוף תקין.

 

החוקרים כותבים כי הקשר הנ"ל הוסבר חלקית עקב מחלות רקע רבות יותר, כמו גם מדדי כאב ומוגבלות גבוהים יותר בחולים עם השמנה. הסיכון המיוחס להשמנה עמד על 15% עם שימוש כולל באופיואידים ועל 24% עם שימוש באופיואידים חזקים.

 

לסיכום, השמנה מלווה בעליה משמעותית בסיכון להיארעות שימוש כרוני באופיואידים. כאחד מכל ארבעה מקרים חדשים של שימוש כרוני באופיואידים חזקים עשוי להיות קשור להשמנה, עדות להשפעה המשמעותית ברמת בריאות הציבור. התערבויות למניעת או הפחתת השמנה עשויות להיות בעלות השפעה חשובה על השימוש באופיואידים.

 

Arthritis Care Res 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<