חדשות

ירידה דרמטית בהיקף החיסונים בכל קבוצות הגיל במהלך COVID-19 (מתוך Medscape)

08/06/2020

 

שיעורי החיסונים של ילדים ומבוגרים כנגד זיהומים שאינם-שפעת ירדו משמעותית בתקופת ה-COVID-19, על-רקע החשש מפני הזיהום הנגיפי אשר האפיל על מתן טיפולי שגרה.

 

החוקרים כותבים כי נרשמה ירידה משמעותית בשיעור החיסונים בכל קבוצות הגיל, ולרמות שהמספרים השתפרו לאחר שמרפאות החלו להיפתח שוב לביקורי רפואה ראשונית, היקף הירידה בשיעור החיסונים הוא גדול מאוד.

 

הנתונים נוגעים ליותר מ-240,000 מנות חיסונים שאינם-שפעת שניתנו במהלך 1,146 ביקורים אמבולטוריים. מהנתונים מהשבוע השני של מאי עלה כי היקף הירידה בשיעור החיסונים עמד על 30.1%, בהשוואה לאותו שבוע בשנת 2019. אחוז הירידה הגדול ביותר תועד בקרב אלו בקבוצת הגיל 19-49 שנים, בה היקף הירידה היה גדול כפליים ועמד על 60.5%.

 

החוקרים כותבים כי ירידה חדה במיוחד תועדה בקרב מטופלים בגילאי 65 שנים ומעלה. בשבוע של ה-6 באפריל השנה (קרוב לשיא מגפת COVID-19 בארצות הברית), בהשוואה לאותו שבוע בשנת 2019, שיעור החיסונים בקרב מבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה צנח ב-83.1%. מדובר בירידה הרבה יותר חדה, בהשוואה לירידה של 55.9% בכלל קבוצות הגיל יחדיו באותו שבוע. עד לשבוע השני של מאי, שיעור המחוסנים עדיין היה קרוב בכמחצית, בהשוואה לשיעור שתועד באותה עת שנה קודמת.

 

קבוצה זו מצויה מלכתחילה בסיכון גבוה לסיבוכים על-רקע COVID-19 וסוגיות בריאותיות אחרות. לממצאים אלו עשויות להיות השלכות נרחבות וייתכן כי החולים יהיו בסיכון לתוצאות גרועות יותר בשלב מאוחר יותר.

 

מהנתונים עולה עוד הבדלים משמעותיים בשיעור החיסונים בין מדינות. בניו-יורק ופנסילבניה, בפרט, עדיין קיימים הבדלים גדולים בשיעורי החיסונים השנה, בהשוואה לשנה הקודמת.

 

הירידה בהיקף החיסונים אינה מפתיעה לאור ההוראות להגביל שירותים לא-חיוניים במהלך המגפה. בנוסף, מבוגרים עשויים לקבל מסרים סותרים בנושא.

 

חשוב להבין כי לא מאוחר מדי בכדי להתחסן כי במרבית המקרים, תמיד ניתן להשלים את החיסונים במועד מאוחר יותר.

 

חיסוני טטנוס-דיפתריה-שעלת חיוניים לנשים הרות. תמותה עקב שעלת אופיינית כמעט אך ורק לתינוקות מתחת לגיל חודשיים. מתן החיסון לנשים הרות בין השבועות 27-36 מונעת את כלל מקרי התמותה עקב הזיהום. עוד יש לתת עדיפות לחיסונים כנגד פנאומוקוק לקשישים וכנגד חצבת-חזרת-אדמת, בעיקר לאור העדויות המצביעות על התפרצויות חצבת בשנים האחרונות.

 

לירידה בהיקף החיסונים השלכות נרחבות על חסינות העדר ואף עלולה לעודד התפרצות של מחלות אחרות, אשר בשילוב עם COVID-19, עלולות להוביל לעומס גדול מדי על מערכת הבריאות.

 

על אנשי צוות רפואי להדגיש למטופלים את הדחיפות של אלו בכל קבוצות הגיל לפנות לרופאים המטפלים בכדי להשלים את החיסונים החסרים, כמו גם טיפולים רפואיים אחרים, בעיקר לאור האפשרות לגל שני של הזיהום הנגיפי. על אנשי הצוות הרפואי להבהיר למטופלים את הצעדים בהם נקטו ברפאה במטרה לשמור על הבטיחות של המטופלים.

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

אתם מוזמנים לעיין בתחקיר שערכנו באתר בנושא ההשלכות הבריאותיות העקיפות של הקורונה בישראל.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<