חדשות

חולים עם מחלות ריאומטיות עלולים להיות בסיכון מוגבר ל-COVID-19 (מתוך Rheumatology International)

14/06/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Rheumatology International כותבים מומחים כי מאחר ומחלות ריאומטיות מלוות בדלקת כרונית והפרעה בתפקוד מערכת החיסון, חולים אלו עלולים להיות בסיכון מוגבר ל-COVID-19 ונדרשת תשומת לב רבה למטופלים אלו, כאשר עליהם להמשיך בטיפול התרופתי, לעקוב אחר מצבם הרפואי ולהימנע ככל הניתן מדחק בתקופת המגפה.

 

המומחים מסבירים כי טיפול-עצמי הינו אחד מהעקרונות החשובים ביותר להתגברות על מחלה כרונית, דוגמת מחלות ריאומטיות. במהלך מגפת COVID-19 החשיבות של טיפול עצמי גדולה עוד יותר.

 

המומחים בחנו רשימה של הצעות לחולים עם מחלות ריאומטיות במהלך מגפת COVID-19 ותמכו במספר המלצות לחולים אלו בתקופת המגפה. מרבית ההמלצות הללו כוללות מסרים עליהם הומלץ לכלל המטופלים במהלך המגפה, כולל רחצת ידיים, הקפדה על מסכות פנים והימנעות מאחרים עם תסמינים.

 

עם זאת, כאשר חלק מהמדינות מתחילות בהקלות והסרת המגבלות, חולים ללא מחלות כרוניות מתחילים להמעיט באמצעי הזהירות ואינם מקפידים על שימוש במסכות פנים או שמירה על מרחק מאחרים. אלו עם מחלות ריאומטיות נדרשים להמשיך ולעקוב אחר ההמלצות במטרה להימנע מהזיהום ולשמור על בריאותם.

 

מאחר וחולים אלו מועדים לזיהום COVID-19, עליהם להקפיד על ההנחיות הללו באופן הדוק יותר בכדי הגן על עצמם.

 

בנוסף, קבוצת המומחים ממליצה על פעילות גופנית בדלתיים סגורות ומתיחות לשמירה על בריאות המפרקים והשרירים ולמנוע חולשה העשויה להתפתח עקב פעילות יושבנית במהלך תקופה ארוכה של בידוד וריחוק גופני. הרופאים גם ממליצים על שיזוף בחלל פנימי סגור במטרה להבטיח אספקת ויטמין D למערכת החיסון.

 

חולים עם מחלות ריאומטיות צריכים להימנע מביקור בנקודות איסוף של קהל, בעיקר חללים שאינם מאווררים היטב. עליהם גם להקפיד על נטילת הטיפול התרופתי ולא לשנות את מינוני הטיפול ללא התייעצות תחילה עם הרופא המטפל.

 

קבוצת המומחים מדגישה את חשיבות הימנעות מדחק ודיכאון ככל הניתן, בעיקר מאחר והמגפה עשויה להחמיר את רמת הדחק ולעורר חרדות בנוגע לעתיד.

 

Rheumatology International, online June 2, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<