חדשות

האם זיהום COVID-19 עלול להוביל לרבדומיוליזיס? (Emerging Infectious Diseases)

29/07/2020

 

במאמר שפורסם בכתב העת Emerging Infectious Diseases מתואר מקרה של מטופל בווהאן שבסין עם זיהום בנגיף קורונה ועדות לנגעים ריאתיים מתקדמים ורבדומיוליזיס שהתבטא בכאב בגפה תחתונה ועייפות. אבחנה קלינית מהירה של רבדיומיוליזיס בחולים עם הזיהום הנגיפי עשויה להציל את חייהם.

 

המקרה מתאר את מהלך המחלה של גבר בן 60 שפנה לטיפול רפואי בחודש פברואר, בעקבות 6 ימי חום עד 38.3 מעלות צלזיוס ושיעול. בדיקת CT של החזה בוצעה שלושה ימים לפני שבדיקה בבית חולים אחר הדגימה על עיבוי שתי הריאות והצללות זכוכית מט מפוזרות. כאשר החולה הגיע לבית החולים לבית החולים הוא היה ערני; קצב הלב עמד על 89 פעימות לדקה, לחץ הדם היה 135/91 מ"מ כספית, קצב הנשימות נמדד 18 נשימות/דקה וחום גופו נמדד 38.5 מעלות צלזיוס. בדיקה גופנית הדגימו קולות גסים בריאות. במעבדה הייתה עדות ללויקופניה קלה, עליה ברמות LDH ו-CRP. תפקודי כבד וכליות היו תקינים. בדיקות סקר לזיהומים נפוצים חזרו שליליות ובדיקת RT-PCR של דגימה מהלוע העידה על זיהום SARS-CoV-2.

 

החולה טופל בחמצן, Opinavir, Moxifloxacin, Interferon ונוגד שיעול, עם תמיכה תזונתית. ביום השישי לאשפוזו עדיין סבל מחום ולכן הטיפול האנטיביוטי הורחב לכלול Meropenem וניתנה תוספת של Methylprednisolone.

 

ביום התשיעי לאשפוזו החולה פיתח כאב וחולשה בגפיים התחתונות. במעבדה הייתה עדות למיוגלובין מעל 12,000 מיקרוגרם/ליטר, רמות CPK עמדו על 11,842 יחידות/ליטר ו-LDH היה 2,347 יחידות/ליטר. התפקוד הכלייתי והאלקטרוליטים היו תקינים. בדיקת שתן הדגימה צבע שתן צהוב בהיר, דם סמוי היה חיובי ובדיקת חלבון בשתן הייתה חיובית באופן חשוד. ממצאים אלו העידו על התפתחות רבדומיוליזיס.

 

בעקבות זאת, הוחל טיפול בנוזלים, הבססת שתן, עירוי פלזמה גאמא גלובולינים וטיפול תומך. בדיקת CT חוזרת של הריאות העידה על הידרדרות משמעותית של הנגעים הריאתיים. ניתן טיפול אגרסיבי בנוזלים עם שמירת מאזן חומצה-בסיס לצד המשך Opinavir ו-Moxifloxacin.

 

החולה דיווח על הטבה בכאב וחולשת גפיים תחתונות. בדיקת RT-PCR חוזרת נערכה ביום ה-12 לאשפוזו והייתה שלילית לנגיף הקורונה. תסמיני החולה השתפרו כל יום והוא הצליח שוב להניע את רגליו בחופשיות.

 

הכותבים מציינים כי למרות שכאבי שרירים ועייפות הם תסמינים נפוצים של COVID-19 על הרופאים לשקול את האבחנה של רבדומיוליזיס בחולים המדווחים על חולשה וכאב שרירי מוקדי. רמות CPK ומיוגלובין מהווים סמנים חשובים לרבדומיוליזיס, עם זאת, אלו לא נכללות בבדיקות השגרה ולכן לעיתים קרובות מפספסים את האבחנה של רבדומיוליזיס. הצעד המרכזי להימנע מנזק כלייתי חד עקב רבדומיוליזיס נעוץ בזיהוי מוקדם וטיפול אגרסיבי בנוזלים.

 

Emerging Infectious Diseases. 2020;26(7):1618-1620

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<