חדשות

האם תשלום של חברות התרופות משפיע על רישום תרופות על ידי רופאים בארצות הברית? (Annals of Internal Medicine)

29/11/2020

סקירה שפורסמה ב-Annals of Internal Medicine, מצאה כי תופעת התשלומים של תעשיית התרופות לרופאים משפיעה על מתן התרופות שהם רושמים. הממצאים בסקירה כללו גם הערכה של קשר זמני ומנה-תגובה שמצביעים על קשר סיבתי.

בארה"ב, נפוצה תופעת התשלומים של תעשיית התרופות לרופאים והיא עשויה להשפיע על קבלת ההחלטות הקליניות של הרופאים ועל מרשם התרופות שלהם. מטרת מחקר זה הייתה להעריך אם קבלת התשלומים מתעשיית התרופות קשורה למתן המרשמים שנתונים הרופאים בארה"ב.

בסקירה זו בוצע חיפוש במאגרי המידע MEDLINE (Ovid), Embase, ספריית Cochrane, Web of Science ו-EconLit ללא הגבלות שפה וכללה מחקרים שהתפרסמו עד ה-16 בספטמבר 2020. הסקירה הכלילה מחקרים שהעריכו את הקשר בין קבלת תשלומים מתעשיית התרופות לבין כתיבת מרשמים לתרופות. המחקר הוציא את התוצאים העיקריים מכל מחקר והעריך את הסיכון להטיה (ROB).

במחקר נכללו 36 מחקרים הכוללים 101 ניתוחי מידע סטטיסטים. מרבית המחקרים (30 מחקרים) זיהו קשר חיובי בין תשלומים למרשמים בכל הניתוחים הסטטיסטים במחקר; בשאר המחקרים (6 מחקרים) היה שילוב של קשר חיובי וחוסר השפעה. באף מחקר לא היו רק ממצאים שהצביעו על חוסר השפעה. מתוך 101 ניתוחים סטטיסטים, 89 זיהו קשר חיובי. התשלומים היו קשורים לרישום גבוה יותר של תרופות של החברה המשלמת ולעלות מרשם גבוהה יותר. תשעה מחקרים העריכו ומצאו עדויות לקשר זמני ו-25 מחקרים העריכו ומצאו עדויות ליחסי מנה-תגובה. עם זאת, חשוב לציין כי המחקרים היו תצפיתיים בלבד, 21 מתוך 36 מחקרים היו בעלי ROB משמעותי, וכי הטיית פרסום הייתה אפשרית.

הקשר בין תשלומים של תעשיית התרופות לבין מרשם של תרופות של החברה המשלמת היה עקבי בכל המחקרים שהעריכו קשר זה בסקירה זו. הממצאים כללו גם הערכה של קשר זמני ומנה-תגובה שמצביעים על קשר סיבתי.

"אחת מההתנגדויות ההיסטוריות לרפורמה בתחום כללה את ההערכה כי רופאים עמידים בפני הרעיון ששיווק יכול להניע אותם לרשום תרופות מסוימות", אמר ד"ר Aaron S. Kesselheim, MD JD, MPH, פרופסור לרפואה ומנהל תוכנית רגולציה, טיפול ומשפט בבית הספר לרפואה של הרווארד בבוסטון, מסצ'וסטס. "יש לקוות שסקירות שיטתיות מוצקות כמו זו עשויות לעזור לממש את הרעיון לרפורמה בתחום" הוסיף ד"ר Kesselheim.

לכתבה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<