חדשות

האם חולים עם מחלות ריאומטיות בסיכון מוגבר למחלה חמורה על-רקע נגיף הקורונה? (Annals of the Rheumatic Diseases)

22/12/2020

 

בחולים עם מחלות שריר-שלד או ריאומטיות דלקתיות המפתחים COVID-19 גורמי הסיכון להתפתחות מחלה חמורה דומים לאלו שתוארו באוכלוסיה הכללית, כולל גיל מתקדם, מין זכר, השמנה ויתר לחץ דם. בנוסף, בחולים תחת טיפול בקורטיקוסטרואידים, אך לא במטופלים במתוטרקסט או מעכבי TNF-α או Interleukin-6, ייתכן סיכון מוגבר להתפתחות מחלה חמורה על-רקע הזיהום הנגיפי.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי אין נתונים רבים אודות ההשפעה של נגיף הקורונה על חולים עם מחלות ריאומטיות דלקתיות או מחלות-שריר שלד.

 

המחקר כלל חולים עם מחלות שריר-שלד וריאומטיות דלקתיות עם חשד ל-COVID-19. ניתוח סטטיסטי שימש להערכת המאפיינים הקשורים במחלה חמורה ותמותה.

 

מבין 694 מבוגרים, 438 חולים (63%) פיתחו מחלה קלה (לא אושפזו), 169 חולים (24%) פיתחו מחלה בדרגת חומרה בינונית (אושפזו מחוץ ליחידת טיפול נמרץ) ו-87 חולים (13%) פיתחו מחלה חמורה (אושפזו ביחידת טיפול נמרץ/הלכו לעולמם).

 

מניתוח סטטיסטי עלה כי משתנים שנקשרו עם הסיכון לזיהום חמור כללו גיל (יחס סיכויים של 1.08), מגדר נשי (יחס סיכויים של 0.45), מדד מסת גוף (יחס סיכויים של 1.07), יתר לחץ דם (יחס סיכויים של 1.86) ושימוש בקורטיקוסטרואידים (יחס סיכויים של 1.97), Mycophenolate Mofetil (יחס סיכויים של 6.6) ו-Rituximab (יחס סיכויים של 4.21).

 

החוקרים מדווחים כי 58 חולים הלכו לעולמם, דהיינו, 8% מכלל אוכלוסיית המחקר ו-23% מאלו שאושפזו לבתי חולים

 

לא תועד סיכון מוגבר לתמותה בקרב חולים מאושפזים עם מחלת שריר-שלד או ריאומטית דלקתית ו-COVID-19, בהשוואה לחולים תואמים ללא מחלת שריר-שלד או ריאומטית דלקתית.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאי המחקר מעידים כי בחולים עם מחלות שריר-שלד או ריאומטיות דלקתיות גורמי הסיכון להתפתחות מחלה חמורה דומים לאלו שתועדו באוכלוסיה הכללית. בניגוד למחלות רקע נפוצות דוגמת השמנה, מחלות ריאה או מחלות לב וכלי דם, הסיכון לתמותה לא היה מוגבר משמעותית בחולים אלו.

 

Annals of the Rheumatic Diseases 2020

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<