חדשות

תוצאות דומות לטיפול ניתוחי ולא-ניתוחי בשברי עצם בריח (מתוך כנס ה-AAOS)

14/09/2021

 

מנתונים שהוצגו במהלך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Orthopedic Surgeons עולה כי בספורטאים מתבגרים עם שבר עצם בריח לא תועדו הבדלים משמעותיים בחזרה לפעילות ספורט או תוצאים לפי דיווח המטופלים, בין אם הופנו לטיפול שמרני ובין אם הופנו להתערבות ניתוחית.

 

במסגרת המחקר השלימו החוקרים השוואה בין ספורטאים בגילאי 14-18 שנים עם שבר מרוסק של עצם בריח או שבר עם קיצור חמור של העצם (תזוזה של מעל 25 מ"מ), אשר טופלו בגישה ניתוחית או שמרנית.

 

החוקרים תיעדו באופן פרוספקטיבי את הנתונים הדמוגרפיים של החולים, מנגנון הפציעה, מאפייני השבר והטיפול. בנוסף, הם בחנו את הסיבוכים, שיעור ורמת חזרה לפעילות ספורט ותוצאים לפי דיווחי המטופלים.

 

מהנתונים עולה כי אין הבדלים בין חולים שטופלו ניתוחית מול אלו שטופלו שמרנית בכל הנוגע לשיעורי החלמה, סיבוכים, תוצאים לפי דיווח-מטופלים והקצב ודרגת החזרה לפעילות ספורט.

 

החוקרים כותבים כי חשוב כי אורתופדים יקבעו באילו חולים עם שבר מרוסק או עם תזוזה משמעותית תתכן התועלת הגדולה ביותר לניתוח.

 

בכוונת החוקרים להשלים מחקר פרוספקטיבי ואקראי במטרה להבין טוב יותר אם יש קבוצות מסוימות בהן ניתן לזהות הבדלים משמעותיים לטובת התערבות ניתוחית.

 

מתוך כנס ה-AAOS

 

לידיעה ב-Healio

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<