הודעות אירגונים

חדש באיכילוב: השירות לבקטריותרפיה - טיפול במחלות ובזיהומים שנרכשים בבית חולים באמצעות צואה

18/01/2015

ארגון ה-   FDA    אישר השתלת חיידקים מהצואה של אדם בריא לאדם חולה לאחר שנמצא כי הטיפול הביא לריפוי של חולים שהיו ללא כל מענה טיפולי וזאת תוך ימים ספורים באחוזי הצלחה של כ-90%. הדבר הביא למהפכה טיפולית וכעת נכנס לראשונה לשימוש במרכז הרפואי איכילוב שהקים מאגר צואה ייחודי. 5 השתלות צואה הראשונות שבוצעו הסתיימו בריפוי מלא של החולים.

המרכז הרפואי איכילוב הקים את השירות לבקטריותרפיה - מאגר צואה, לטיפול במחלות גסטרו, במערכת העיכול ובזיהומים שנרכשים בבית חולים. מדובר במאגר ראשון וייחודי בישראל שהינו חלק ממגמה חדשנית בעולם הרפואה של שימוש בצואת אדם לטיפול רפואי.

החשיבות של חיידקי המעי בשמירה על בריאות האדם התגלתה במהלך העשורים האחרונים, כשברפואה הסינית השתמשו בתכשירי צואה לריפוי מחלות בבני אדם כבר לפני 1,500 שנים. בשנים האחרונות בוצעו מחקרים רבים שבדקו את הקשר בין הרכב אוכלוסיות החיידקים במעי לבין מצבי בריאות וחולי בבני האדם, ומצאו כי על ידי העברת חיידקי מעי מאדם בריא לאדם חולה ניתן לשפר את בריאות האדם.

שכיחות הזיהום מחיידק הקלוסטרידיום דיפיצילה, עלתה בעשורים האחרונים, קרוב לוודאי בשל השימוש הנרחב באנטיביוטיקות, אשר משנות את מבנה אוכלוסיית חיידקי המעי וכך מאפשרות לחיידק הקלוסטרידיום להתרבות במעי. נמצא במחקרים רבים כי עד 20% מהמטופלים אשר נכנסים לבית החולים ללא זיהום יכולים להדבק בחיידק במהלך האשפוז. אחוזים בודדים מאותם חולים יפתחו מחלה עקב החיידק, המתבטאת בשלשול, כאב בטן, חום ועלולה להביא במקרים קיצוניים להתדרדרות כלל מערכתית ואף לתמותה. למרות שניתן טיפול אנטיביוטי כנגד החיידק, בכ- 20% מהחולים, החיידק יישאר במעי וימשיך לגרום לשלשול ממושך אשר עלול להימשך חודשים ארוכים ולפגוע פגיעה קשה באיכות החיים ואף בתוחלת החיים של המטופלים.

מחקרים גילו שהשתלת חיידקים מהצואה של אדם בריא לאדם חולה- הביאה לריפוי מוחלט של המחלה תוך ימים ספורים ובאחוזי הצלחה של כ-90% בחולים אשר סבלו משלשולים ממושכים ולא הגיבו לטיפולים אחרים. הדבר הביא למהפכה טיפולית והשיטה הטיפולית החדשה אף אושרה על ידי ה-    FDA בארצות הברית.

השירות החדש שנפתח במרכז הרפואי איכילוב יעסוק בנושא הטיפול והמחקר של יעילות השתלות נוזל הצואה (בקטריותרפיה) במצבי חולי שונים. בראש השירות עומד ד"ר ניצן מהרשק מהמכון למחלות דרכי העיכול והכבד, אשר השתלם בנושא מחקר חיידקי המעי באוניברסיטת צפון קרוליינה בארצות הברית במשך שנתיים וחצי. במסגרת השירות נפתח מאגר דגימות קפואות אשר משמש לטיפול בחולים. 

תורמי הצואה הינם מתנדבים בריאים, אשר עוברים בדיקת רופא, עונים על שאלון מדוקדק לגבי היסטוריה רפואית ועוברים בדיקות דם וצואה לשלילת מחלות זיהומיות ומטבוליות (עלות סקירת תורם פוטנציאלי- כ- 3,500 ש"ח). רק אלה אשר עונים על הקריטריונים הנוקשים ועוברים את כל בדיקות הסקר נבחרו כתורמים. אותם תורמים מביאים צואה אשר ממנה מופקים החיידקים. הדגימות נשמרות בטמפרטורה של  -80oc ועוברות הפשרה כאשר מגיע חולה מתאים, ומוזלפות למעי החולה בעזרת קולונוסקופיה או גסטרוסקופיה.

במרכז הרפואי איכילוב, בוצעו עד היום חמש השתלות צואה על ידי ד"ר מהרשק, בקרב חולים עם זיהום ממושך בקלוסטרידיום דיפיצילה. חולים אלה לא הגיבו לטיפול בן מספר חודשים במספר סוגים של אנטיביוטיקות וסבלו סבל רב. לאחר טיפול יחיד בהשתלת נוזל צואה, השלשול בקרב החולים חלף תוך ימים ספורים ולא נותרה עדות לחיידק בגופם.

מכיוון שעלות סקירת התורמים גבוהה מאוד, הטיפול מבוצע כיום בתשלום ואינו חלק מסל הבריאות. במקביל, מאגר הצואות ישמש למחקרים שיבדקו את יעילות השתלת הצואה בקרב חולים הסובלים מהשמנה ומסכרת ובקרב חולים הסובלים מקוליטיס כיבית.

 

נמסר על ידי אבי שושן, דובר המרכז הרפואי איכילוב.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<