חדשות

בניית אמון הציבור במערכת הבריאות מהווה מרכיב מרכזי במאמצים להגברת שיעור החיסונים (מתוך MedPage Today)

13/09/2019

 

מנתוני סקר חדש עולה כי פחות מ-40% מהמבוגרים מדווחים כי הם בוטחים כי גופי בריאות הציבורי מספקים מידע מדויק אודות בטיחות חיסונים. יתרה מזאת, מהסקר שנערך מטעם תכנית Harvard Opinion Research Program ו-SSRS עלה כי מעט למעלה ממחצית מהנשאלים המבוגרים סיווגו חיסונים כבטוחים מאוד לילדים, כאשר 36% מהנשאלים סיווגו אותם כבטוחים במידת מה. ממצאים אלו הוצגו כחלק מפורום שעסק בנושא התפרצות חצבת והתקיים באוניברסיטת הרווארד.

 

הפאנל התייחס בקצרה להתפרצות הנוכחית של חצבת, כאשר כעת המספרים עומדים על 1,241 מקרים בארצות הברית בשנת 2019, מרביתם בקרב ילדים שלא חוסנו כנגד הנגיף.

 

החוקרים הסבירו כי מהסקר עלה כי 84% מהמבוגרים דיווחו כי יש לדרוש מהורים לחסן את ילדיהם לפני כניסה לבית ספר. עם זאת, כאשר שאלה נפרדת נגעה לסוגיה אם הורה אי-פעם דחה או סירב לחסן א ילדיו בשל חשש מפני בטיחות החיסונים, רק 15% ענו בחיוב.

 

חלק גדול מהגישות כלפי חיסונים היו תלויות-גיל או דור. פחות ממחצית מהמבוגרים בגילאי 18-34 שנים סברו כי חיסונים הם בטוחים מאוד, זאת בהשוואה ל-65% מהמבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה. רק 31% מהמבוגרים בגילאי 18-34 שנים דיווחו על תחושת אמון רבה בגופי בריאות הציבור, זאת בהשוואה ל-44% מהמבוגרים בגילאי 65 שנים ומעלה.

 

לדברי החוקרים, חוסר האמון בגופי בריאות הציבור הינו דוגמא לחוסר אמון נרחב יותר של החברה במוסדות. הם מסבירים כי האמון של הציבור בממשל הוא נמוך וכי יש חוסר אמון במערכת הרפואית. וכי יש חשיבות רבה לאמון באדם הנותן חיסונים.

 

המומחים ממליצים לזהות את החששות הספציפיים של המטופלים ולדון בהם. אמנם הדבר דורש זמן, אך יש לכך חשיבות רבה. תקשורת זו מתחילה במרפאה, אך באופן אידיאלי תמשיך בקהילה.

 

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<