חדשות

תוספת בדיקת תאי גידול בדם עשויה לשפר את האבחנה של סרטן ערמונית (J Urol)

14/09/2019

 

בדיקת דם חדשה לסרטן ערמונית עשויה לשפר משמעותית את סיווג הנבדקים לפי בדיקות PSA (Prostate Specific Antigen) ובדיקת Multiparametric MRI לקביעת צורך בביופסיה וטיפול, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו במהלך חודש אוגוסט בכתב העת Journal of Urology.

 

במסגרת המחקר בחנו החוקרים את הפוטנציאל של שילוב בדיקת תאי גידול בדם (Circulating Tumor Cell) לאבחנת ממאירות, בפרט בחיזוי סרטן ערמונית בעל חשיבות קלינית בחולים לפני ביופסיה של הערמונית.

 

מדגם המחקר כלל 155 חולי סרטן ערמונית, אשר טרם קיבלו טיפול כנגד הממאירות, וכן 98 נבדקים לפני ביופסיה של הערמונית. החוקרים השלימו בדיקת תאי גידול בדם בקרב המשתתפים במחקר, הם בדקו רנ"א מתאי גידול בזרם הדם מ-184 משתתפים לצורך ניתוח ביטוי גנים ובחנו את הקשר בין תאי גידול בזרם הדם ובין סרטן ערמונית אגרסיבי.

 

מבין החולים עם סרטן ערמונית מקומי, ב-54% תועדה תוצאה חיובית לבדיקת תאי גידול בזרם הדם וזו נקשרה עם מדד גליסון גבוה יותר (p=0.0003), קבוצת סיכון גבוהה יותר (p<0.0001) וסרטן ערמונית בעל חשיבות קלינית (p<0.0001).

 

בקרב נבדקים לפני ביופסיה של הערמונית, נוכחות תאי גידול בזרם הדם בשילוב עם PSA ניבאו סרטן ערמונית בעל חשיבות קלינית עם שטח מתחת לעקומה של 0.869.

 

החוקרים זיהו פאנל פרוגנוסטי של 12 גנים לזיהוי סרטן ערמונית בעל חשיבות קלינית. שילוב רמת PSA, מדד תאי גידול בזרם הדם ופאנל של 12 הגנים הוביל לחיזוי סרטן ערמונית בעל חשיבות קלינית עם שטח מתחת לעקומה של 0.927 ובמקרה שהיו גם נתונים זמינים מבדיקת Multiparametric MRI נרשמה עליה משמעותית ביכולת החיזוי עם שטח מתחת לעקומה של 0.936.

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי תוספת בדיקת תאי גידול בזרם הדם לבדיקת PSA ו/או Multiparametric MRI עשויה לסייע משמעותית בחיזוי חולים עם סרטן ערמונית בעל חשיבות קלינית.

 

J Urol. Published online August 7, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<