חדשות

המלצות חדשות תומכות בבדיקות סקר שנתיות להערכת התפקוד הקוגניטיבי בקשישים (Neurology)

21/09/2019

 

על-פי הנחיות חדשות מטעם ה-American Academy of Neurology (AAN), על נוירולוגים ורופאים אחרים המספקים טיפול נוירולוגי להשלים בדיקות סקר במטופלים בגילאי 65 שנים ומעלה לזיהוי ליקוי קוגניטיבי באמצעות מדדים חדשים לשיפור איכות ההערכה.

 

כחלק מסדרת המדדים החדשה לטיפול בליקוי קוגניטיבי קל, ה-AAN ממליץ לרופאים למדוד באיזו תדירות הם משלימים בדיקות סקר קוגניטיביות בכל שנה במבוגרים תחת טיפול נוירולוגי. מדד זה ואחרים הוצעו ע"י ה-American Academy of Neurology Institute וזו הפעם הראשונה בה ה-AAN ממליץ על הערכה שנתית של התפקוד הקוגניטיבי כמדד איכות.

 

העמדה על ה-AAN עשויה להיראות שונה מזו של ה-USPSTF בהמלצות שפורסמו בשבוע שעבר, אשר קבעו כי העדויות הקיימות אינן מספקות בכדי להעריך את המאזן בין התועלת והנזקים של בדיקות סקר להערכת ליקוי קוגניטיבי בקשישים, על-בסיס סקירה שיטתית של בדיקות סקר להערכת ליקוי קוגניטיבי.

 

בעוד שטיוטת ה-USPSTF התייחסה לבדיקות סקר שגרתיות במסגרת טיפול ראשוני, מדדי האיכות של ה-AAN תקפים לאלו אשר מקבלים טיפול נוירולוגי, אוכלוסיה שהינה מעט שונה.  ה-AAN כבר הכיר בחשיבות הערכה קוגניטיבי תקופתית בחולים עם ההפרעות הנוירולוגיות החמורות ביותר.

 

מדד האיכות הנוכחי תקף לכלל החולים המקבלים טיפול נוירולוגי, כולל אלו עם הפרעות נפוצות מאוד, דוגמת כאבי ראש, בעיות שינה, סחרחורות, חולשה ונימול, אותם פוגשים רופאים ראשוניים ואחרים בשכיחות הגבוהה ביותר. ההמלצה תקפה לכלל החולים הפונים לנוירולוגים.

 

מעבר להערכות קוגניטיביות שנתיות, מדד האיכות כולל הערכה תפקודית וקוגניטיבית של חולים עם ליקוי קוגניטיבי קל או ירידה בזיכרון; חשיפת אבחנת ליקוי קוגניטיבי קל וייעוץ אודות אפשרויות הטיפול; הערכה וטיפול בגורמים התורמים לליקוי קוגניטיבי קל, כולל ירידה בשמיעה או בראיה, מחלות, דיכאון, הפרעות שינה, או תופעות לוואי של טיפול תרופתי; הימנעות מתרופות אנטי-כולינרגיות בחולים עם ליקוי קוגניטיבי קל; והדרכת בני הזוג של החולים הסובלים מליקוי קוגניטיבי קל.

 

הרופאים יכולים להיעזר באחד מהכלים התקפים להערכת התפקוד הקוגניטיבי, כולל מדדי MoCA (Montreal Cognitive Assessment), MMSE (Mini-Mental State Examination), MIS (Memory Impairment Screen), SLUMS (St. Louis University Mental Status), CDR (Clinical Dementia Rating), Mini-Cog, SAGE (Self-Administered Gerocognitive Examination), או הערכה נוירו-פסיכולוגית.

 

Neurology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<