חדשות

מחקר חדש המבוסס על מודל מתימטי מזהיר מפני יציאה מהירה מידי ממדיניות הבידוד החברתי העלולה לגרום להתפרצות חוזרת משמעותית לקראת החורף הבא (medrxiv)

28/03/2020

מאת מערכת אי-מד

מחקר חדש, המבוסס על מודל מתמטי ,  המתפרסם בשרת המחקרים MedRxiv (מחקרים שטרם פורסמו רשמית) , טוען שמשך הבידוד החברתי המומלץ כעת בכל רחבי העולם ובארה"ב צריך להיות ארוך יותר, ייתכן שאף תקופה של מספר חודשים, לסירוגין,  בכדי להשיג את אפקט "השטחת העקומה" החיוני לשמירת יכולת מערכת הבריאות לטפל בחולי COVID-19 .

החוקרים טוענים כי לבידוד חברתי חד פעמי - כשלעצמו – השפעה קטנה על היכולת להפחית את העומס על מיטות טיפול נמרץ ואפשרות לתת טיפול קריטי בחולים קשים. למעשה, דרך כזו של בידוד חברתי  עלולה אפילו לגרום לוירוס הקורונה להתפשט ביתר עוצמה בסתיו ובחורף הקרוב, בדיוק כשחוזרת גם השפעת העונתית.

החלופה שמציעים החוקרים למערכת הבריאות האמריקאית היא לנסות גישה של  "התרחקות חברתית לסירוגין", כלומר לתכנן  תקופות של בידוד המשולבות בתקופות של אינטראקציה רגילה, לתקופה של השנה הקרובה או יותר , וזאת במטרה למנוע רמות שיא של אשפוזי טיפול נמרץ בחולים במצב קריטי. מחברי המחקר מסכימים עם זאת כי ככל הנראה זה לא מציאותי להמשיך את מחזורי הבידוד החברתי לתקופה כל כך ארוכה.

המחקר מתפרסם בעת שהנשיא דונלד טראמפ הכריז על כך  שהוא רוצה לסיים את תקופת הבידוד החברתי לקראת חג הפסחא. בתדריך לעיתונאים השבוע טראמפ  אמר כי באזורים מסוימים אין כמעט הדבקות ולכן הוא סבור שאפשר לחזור לשגרה מדורגת בהתאם למצב בכל איזור.  

בכתבה במדסקייפ טוען ד"ריונתן גראד,  דוקטורנט, עוזר פרופסור לאימונולוגיה ומחלות זיהומיות במכללת הרווארד בבית הספר לבריאות הציבור של צ'אן, כי למרות שאין זה פתרון מלא לעצירת המגיפה, עדיין שמירת הריחוק החברתי הוא האמצעי האפקטיבי ביותר שניתן לעשות בו שימוש כעת, ושנסיגה מוקדמת מדי ממדיניות הבידוד החברתי מהווה איום על התשתית של שירותי הבריאות , מה לכשעצמו יש לו השלכות כלכליות אדירות.

גם  גורמים רשמיים של ארגון הבריאות העולמי יצאו באזהרה השבוע על כך שמדינות שאינן נוקטות הצעדים המומלצים של שמירת הבידוד החברתי במטרה לשלוט בהתפשטות הנגיף עלולות למצוא את עצמן עם התפרצות מחודשת אם יקלו על ההגבלות מוקדם מדי.

מנכ"ל ארגון הבריאות העולמי טדרוס אדנהום ג'בריוס אמר כי "הדבר האחרון שכל מדינה צריכה הוא לפתוח מחדש בתי ספר ועסקים רק כדי לסגור אותם שוב."

לדיווח במדסקייפ

למחקר

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני