חדשות

בתוך שבועות בודדים נרשמה התקדמות אדירה בשירותי טל-רפואה (מתוך הכנס השנתי מטעם ה-AAD)

04/04/2020

 

ההתפשטות המהירה של מגפת COVID-19 הובילה רופאים רבים לעבור לשירותי טל-רפואה, כאשר גם רבים מאלו שמעולם לא ניסו שירותים אלו בחרו לעבור לשירותי רפואה מרחוק, בעיקר הודות להקלה על הרגולציה של הנושא מטעם ה-Centers for Medicare & Medical Services והרחבת התגמול עבור אנשי הצוות הרפואי.

 

במאמר שפורסם באתר Medscape מספר ד"ר ססמאל דסאיי על השינוי שחל באופן עבודתו בעידן הנוכחי של COVID-19. לאחר הכנת טופס הסכנה, העלאתו לאתר, שיחות טלפון עם המטופלים וקבלת הבהרות אודות הכיסוי הביטוחי.

 

רופאי עור מאז ומעולם נחשבו לחלוצים בתחום הטל-רפואה והבינו את האפשרות לאבחן ולטפל במחלות עור על-בסיס תמונות, סרטונים וביקורים וירטואליים. אך המגיפה הנוכחית הובילה לעליה ניכרת בהיקף שירותי טל-רפואה, כאשר בהשוואה לשיעור של 15% מכלל רופאי העור שהשתמשו בשירותי טל-רפואה בשנת 2017 שיעורים אלו ככל הנראה עלו בהיקף של פי שלוש בעידן COVID-19.

 

טכנולוגיה ידידותית למשתמש והרפיית המגבלות סביב שירותי טל-רפואה הביאו לכך שדי קל למטופלים ולמטפלים לתקשר זה עם זה. שיחות על-בסיס פלטפורמות שונות, דוגמת פייס-טיים, מותרות כיום, אם כי על הרופאים לעדכן את המטופלים אודות הסיכון לחדירה לפרטיות.

 

ד"ר קרן אדיסון מאוניברסיטת מיזורי בקולומביה מסבירה כי בתוך שבועיים חלה התקדמות בשירותי טל-רפואה בהיקף של כעשר שנים. הממשל הפדראלי שחרר משמעותית את הרסן. לפחות מחצית מכלל רופאי העור בארצות הברית אימצו את שירותי טל-רפואה מאז פרוץ המגיפה הנוכחית ורובם, בדומה לד"ר דסאיי, עשו זאת בשבועות האחרונים בלבד.

 

ד"ר אדיסון מסבירה כי ניתן להשלים כ-90% מעבודת רפואת עור באמצעות טכנולוגיה זו וכי מודל טל-רפואה פותח במקור בכדי לקשר בין רופאים מומחים במרכזים מובילים ובין מטופלים הממוקמים באזורים מרוחקים.  המשבר הנוכחי עשוי להביא לשינוי פני העבודה ברפואת עור.

 

כאשר השלימו הערכה של תוצאות הטיפול מרחוק ב-35 חולים, אשר כולם הגיעו בעבר לביקור במרפאה, רק 4 נדרשו לייעוץ נוסף פנים-מול-פנים. התוצאות היו טובות מאוד והמגיפה הנוכחית סיפקה הזדמנות לשיפור איכות שירותי טל-רפואה באופן משמעותי והוכיחה כי ניתן לטפל במרבית החולים מרחוק.

 

למרות שקשה לנבא כיצד יראו פני עולם הרפואה לאחר עידן COVID-19, סביר להניח כי רופאי עור ימשיכו באימוץ שירותי טל-רפואה ורבים מקווים כי לא תחול נסיגה לאחר שכוך המגיפה.

 

מתוך הכנס השנתי מטעם ה-American Academy of Dermatology

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני