חדשות

פרופ' גמזו הציג הערב את תכנית ''מגן ישראל'' שנראה כי היא מפיחה רוח חדשה ובטחון בציבור ובתקשורת ביכולת להתגבר על הקורונה. עכשיו נשאר רק לחכות לתוצאות..

28/07/2020

מאת מערכת אי-מד

להלן עיקרי תכנית המאבק/מיגור הקורונה, ''מגן ישראל'' שהציג היום פרופ' רוני גמזו :

מרבית העקרונות המוצגים בתכנית מוכרים וידועים מתדריכים קודמים, אך בכל זאת, הודות לנחישות ולבהירות שבה מציג פרופ' גמזו את הדברים, עושה רושם, שלפחות בעיני התקשורת והציבור - שיש כאן בשורה ושינוי.  אלה המרכיבים החדשים המרכזיים בתכנית:

  • מספר הבדיקות היומי יעלה ל-60,000
  • ברומטר -  התראות חמות מבתי החולים והקהילה על חשש להגעה לאי ספיקה שבועיים מראש
  • העברת החקירות האפידמיולוגיות לפיקוד העורף
  • הגדרת ''רמזור'' לכל רשות מקומית כסמן לפתיחת/סגירת מוסדות חינוך ופעילויות נוספות בהתבסס על רמת הדבקה ותחלואה.

לאור הקפיצות במספר הנדבקים היומי, בדר"כ כפועל יוצא של מספר הבדיקות, נראה שוב שהפרמטר המשמעותי ביותר שאליו יש להתייחס היום הוא כמות החולים הקשים, והמתים, והמבחן של תכנית גמזו תהיה בהצלחה לשמור על מספר נמוך יחסית של חולים קשים והימנעות מהגעה או אפילו התקרבות למצב של אי ספיקה של מחלקות האשפוז.  וכאן יש  לציין שמפתיע, אולי אפילו מאכזב , שבתכנית הזו אין איזכור ודגש על השמירה על האוכלוסייה הנמצאת בסיכון, תחום שגמזו דווקא מכיר היטב, בעיקר כמי שהקים את תכנית מגן אבות ואימהות שאכן הגנה בהצלחה על דיירי בתי האבות והמוסדות הסיעודיים.

נקווה שנוכל במהרה לקבל , במסגרת השקיפות שהבטיח גמזו , עדכון שוטף של תחזית מוסכמת ומקדם ההדבקה (R1) , כאשר יהיה גם ברור מה צפוי מבחינת צעדים ומגבלות ברגע שהמספרים חורגים מהתחזיות והיעדים שיוגדרו. 

בימים האחרונים התקבלו דיווחים מעודדים על תחלואת שפעת נמוכה באופן משמעותי בחצי העולם הדרומי, ככל הנראה בעיקר בשל שמירה על מרחק חברתי ןעטיית מסיכות. אם התופעה הזו תתרחש גם כאן (ויש סבירות לא נמוכה שאכן כך).  הצלחה בהורדת ההדבקות והתחלואה של קורונה עד החורף עשויים לאפשר, יש לקוות, מעבר בטוח של החורף.

לצפייה בראיון עם פרופ' גמזו לאחר הצגת התכנית בכאן 11

 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<