חדשות

סמנים מטבוליים בזרם הדם עשויים לסייע בהבחנה בין דיכאון וחרדה (מתוך כנס ה-ECNP)

27/09/2020

 

שינויים מטבוליים הקשורים בתהליכי דלקת ומטבוליזם שומנים עשויים לסייע בהבחנה בין דיכאון וחרדה ולקבוע את חומרת המחלה, כך עולה מנתונים חדשים שהוצגו במהלך הכנס הווירטואלי מטעם ה-European College of Neuropsychopharmacology.

 

מדגם המחקר כלל 897 משתתפים עם הפרעת דיכאון ו/או חרדה בהפוגה, 548 חולים עם הפרעת חרדה טהורה פעילה, 304 חולים עם הפרעת דיכאון טהורה פעילה, 531 חולים עם משלב הפרעות דיכאון וחרדה ו-634 ביקורות בריאות.

 

מבין 40 סמנים מטבוליים שנבחנו בדגימות דם, 13 סמנים היו שונים בין הקבוצות.

 

שבעת הסמנים שהיו שונים באופן משמעותי בין חולים שסבלו מדיכאון ובין ביקורות בריאות כללו את Glycoprotein Acetyls, DHA (Docosahexaenoic Acid), סך רמות טריגליצרידים בדם, חומצות שומן אומגה-שלוש, טריגליצרידים בחלקיקי VLDL (Very Low Density Lipoprotein), ApoB (Apolipoprotein B) וחלקיקי VLDL.

 

למרות שבקרב משתתפים עם דיכאון וחרדה תועד דפוס דומה של הבדלים מביקורות בריאות, רק שלושה סמנים הדגימו הבדלים שהיו מובהקים סטטיסטית: Glycoprotein Acetyls, DHA וחומצות שומן אומגה-שלוש.

 

בהשוואה לביקורות בריאות, החוקרים לא זיהו הבדלים בסמנים מטבוליים כלשהם בקרב אלו עם הפרעת חרדה טהורה או הפרעת חרדה ו/או דיכאון בהפוגה. מרבית הסמנים המטבולים שנקשרו עם אבחנה של דיכאון נקשרו גם בקשר מובהק סטטיסטית עם חומרת דיכאון. מנגד, רק רמות גבוהות יותר של Glycoprotein Acetyls נקשרו בקשר מובהק עם חומרת פוביה ועוררות על-רקע חרדה.

 

לא תועד קשר בין הסמנים שנבחנו ובין משך התסמינים.

 

החוקרים מתכננים עתה לבחון אם בחולים עם דיכאון ושינויים דלקתיים תתכן תגובה שונה לתרופות נוגדות-דלקת.

 

מתוך כנס ה-ECNP

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<