חדשות

אושר בוועדה: המחקר במחוללי מחלת covid19 יתבצע רק במוסדות שקיבלו אישור למחקר ועומד בתנאי בטיחות נדרשים

04/12/2020


 
יו"ר הוועדה, ח"כ עינב קאבלה: "גם בתקופה עמוסה זו של הקורונה, חשוב שהמועצה המפקחת תפעל בנושא חינוך והסברה לצוותי מעבדות וחוקרים"

ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות ח"כ עינב קאבלה, הוסיפה לתקנות חוק מחקרים במחוללי מחלות ביולוגיים שחוקק בשנת תשס"ט, גם את נגיף הקורונה. החוק הנ"ל  מסדיר את המסגרת החוקית להסמכת מוסדות הרשאים להחזיק ולערוך מחקרים במחוללי מחלות ביולוגיים בעלי פוטנציאל שימוש ל"טרור ביולוגי" ואת הפיקוח עליהם.

הגוף שמוסמך לטפל בנושא הינו המועצה להסדרת מחקרים במחוללי מחלות ביולוגיים - גוף סטטוטורי הממונה ע"י שר הבריאות. המועצה ממליצה למנכ"ל משרד הבריאות על הענקת הכרה למוסדות לצורך החזקה ו/או עריכת מחקר במחוללים והיא בעלת סמכות לקביעת כללי עבודה עם המחוללים ולאכיפתם ומייעצת לשר הבריאות לעניין שינוי התוספת לחוק. מנכ"ל משרד הבריאות הוא אמון על החוק ואצל את סמכותו הקבועה בחוק למדען הראשי של משרד הבריאות.

יו"ר הוועדה, ח"כ עינב קאבלה: "פעילותה של המועצה להסדרת מחקרים במחוללי מחלות ביולוגיים חשובה והכרחית לשמירה על בריאות הציבור. הוועדה מבקשת לבדוק מבחינה משפטית הכללת חובת עדכון ודיווח למועצה מאת משרד הבריאות והגופים הרלבנטיים בתהליך ייבוא של פתוגנים, ווירוסים וכד'. וזאת על מנת לוודא שלא יתקיים תהליך יבוא, מבלי שהמועצה תהיה חשופה לו כבר מראשית הדרך. כמו-כן יש לבחון הוספת הרחבה של ההגדרה הנוגעת לפתוגנים והווירוסים השונים המנויים בתוספת לחוק, כדי שתכסה גם שינויים גנטיים. יו"ר המועצה ציינה חשיבות הנושא של חינוך והסברה, והוועדה סבורה כי בפרט לנוכח הגידול במספר המוסדות העורכים מחקרים במחוללי מחלות, חשוב שהמועצה תשים דגש גם בתקופה העמוסה של הקורונה ותפעל בנושא החינוך וההסברה לצוותי המעבדות והחוקרים".
 
פרופ' יונת שמר אבני, יו''ר המועצה להסדרת מחקרים במחוללי מחלות ביולוגיים, אמרה בדיון כי יכולים לחול שינויים גנטיים שיגמרו להרכב השינוי הגנטי של מחולל המחלה ככה שהוא ייצא מרשימת הגורמים המפוקחים. יש בעיה של ביולוגיה סינטטית, בה לוקחים פטוגן שאינו מפוקח ומנים את ההרכב  שלו ומכניסים לו גן אחר שיגרום לו להיות אלים ומסוכן, והוא לא נכלל ברשימת הנגיפים שמחייבים פיקוח, ועל כך יש למצוא פתרון".

ד''ר רונית מיוחס, יועצת מדעית במועצה להסדרת מחקרים במחוללי מחלות ביולוגיים, אמרה לוועדה כי היא המפקחת של המועצה, "אני זאת שבודקת באופן אישי את המוסדות המחקריים, לפני מתן אישור למוסד ואם המוסד תיקן את הליקויים שנמצאו בביקורת. תחתי מדווחים אחראי הבטיחות של המתקנים המורשים, בשיתוף פעולה מלא, מתוך ההבנה כי יש אינטרס משותף בין אחראי בטיחות המוסד והמועצה על מנת לשמור על בריאות ובטיחות העובדים במוסד".

 


 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<