חדשות

יעילות החיסון במחלימים קשורה גם לתגובה התאית (תאי T) / הערת אורח מאת ד''ר פז עינת ((ביולוגיה מולקולרית, ביוטכנולוגיה))

23/02/2021

בתגובה לדיווח שלנו היום על כך ש-2 מחקרים חדשים מצביעים על כך שיש מקום לשקול מתן מנת חיסון אחת למחלימי קורונה, שלח לנו  דר' פז עינת (ביולוגיה מולקולרית, ביוטכנולוגיה) התייחסותו והערותיו לממצאים, אותם אני מביאים כאן לעיונכם :

לדעתי, המאמר הטוב ביותר שיצא עד כה לבחינת התגובה החיסונית אצל מחוסנים, בעיקר מהבחינה של ההגנה מפני הווריאנטים השונים, הוא של Skelly et al מאוניברסיטת אוקספורד. הם גם השוו למחלימים מקורונה (COVID-19) כך שיש כאן מידע מאד חשוב.

 

Vaccine-induced immunity provides more robust heterotypic immunity than natural infection to emerging SARS-CoV-2 variants of concern.

https://www.researchsquare.com/article/rs-226857/v1

 

בקצרה, החוקרים בדקו את התגובה ההומורלית (נוגדנים) ואת התגובה התאית (תאי T) כנגד הווירוס המקורי (מווהאן) ושני הווריאנטים המשמעותיים מבריטניה ודרום אפריקה.

 

הם בדקו אנשים שנדבקו בנגיף המקורי, כאלה שקבלו מנת חיסון אחת וכאלה שקיבלו שתי מנות חיסון. כל הבדיקות היו מול הווירוסים עצמם בתרביות תאים.

 

לגבי בחינת הנוגדנים, הם ממש ירדו כאן לעומק ובחנו נוגדנים כנגד אפיטופים שונים, ולא אכנס כאן לפירוט.

 

התוצאות הראו שיש ירידה ביכולת הניטרול, אבל חשוב להדגיש שברוב המקרים הירידה הזאת היא מלאכותית משהו (במקרים בודדים ממש לא הייתה תגובה!) שכן מחפשים את כמות הנוגדנים המסוגלת להביא לירידה של 50% בהדבקה של תאים בתרבית. זה נעשה על ידי מיהולים של הסרום.

בכל מקרה, כאשר מסתכלים בעיקר על מחוסנים אחרי המנה השנייה, עדיין יש יכולת ניטרול והיא נראית טובה יותר מזו של מחלימים.

 

הייחודיות של המאמר היא בזה שהם בחנו גם את התגובה התאית – תאי T. הם מצאו תאי T ספציפיים לחלבון הספייק בכל הנבדקים שהיו לפחות 7 ימים אחרי החיסון השני. התגובה הזאת נראית יותר אחידה בין אינדיבידואלים. התוצאה המעניינת והמשמעותית ביותר מהניסויים שלהם היא שתאי ה T במקרים רבים היו כנגד אפיטופים בחלבון הספייק שהם מחוץ לאזורים שהשתנו בווריאנטים. זה אומר שהתגובה התאית הרבה פחות רגישה לשינויים שרואים בווריאנטים ונותנת הגנה רחבה, דבר שלא ניתן לראות כאשר בוחנים רק את התגובה ההומורלית.

 

אמנם אין במאמר הזה בחינה של מחלימים שחוסנו, ולא ניתן לתת המלצה ישירה אם לחסן בכלל, לחסן פעם או פעמיים, אבל אפשר להסיק שכדאי לחסן לפחות פעם אחת.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<