חדשות

מומחים טוענים כי החיסונים כנגד קורונה עלולים לאבד מיעילותם בתוך שנה (מתוך אתר Medscape)

01/04/2021

 

שני-שליש מהאפידמיולוגים ממוסדות אקדמיים מובילים סבורים כי העולם יידרש לחיסונים חדשים או מעודכנים כנגד נגיף הקורונה בתוך שנה, כך עולה מסקר חדש.

 

הסקר כלל 77 אפידמיולוגים מ-28 מדינות, מהם 66.2% חזו כי לעולם יש שנה פחות או יותר עד שווריאנטים חדשים יובילו לכך שהחיסונים הנוכחיים לא יהיו יעילים. יוזמת People's Vaccine Alliance היא קואליציה הכוללת למעלה מ-50 ארגונים שונים.

 

כשליש מהנשאלים (32.5%) סברו כי חוסר היעילות של החיסונים עשוי להופיע בתוך תשעה חודשים, 18.2% האמינו כי כבר תוך שישה חודשים יהיו סימנים כי החיסונים אינם יעילים.

 

הבשורות הטובות הן שנגיף הקורונה עובר מוטאציות בקצב יחסית איטי, בהשוואה לנגיפים אחרים, דוגמת נגיף השפעת. נכון להיום, המוטאציות שהתפתחו אינן רחוקות דיו מהחסינות המתפתחת בעקבות הדבקה טבעית בזיהום או בעקבות קבלת החיסון, כך שאדם עשוי להיות מוגן לפחות מפני התפתחות מחלה חמורה.

 

בשלב זה, הנתונים מעידים כי למרות הווריאנטים שהתפתחו, החיסונים כנגד קורונה מצליחים לעמוד במטרה לשמה נועדו, למנוע סבל של מחוסנים. המומחים טוענים כי ישנה חשיבות רבה לעקוב אחר כל אדם שאושפזו וידוע כי נדבק בעבר או קיבל את החיסון במלואו. לאחר מכן, על מדינות לבחון היטב את הרצף של הנגיפים הללו.

 

מרבית המשתתפים בסקר (88%) סברו כי ההיקף הנמוך של החיסונים במדינות רבות יוביל לסיכוי גבוה יותר להתפתחות מוטאציות עמידות לחיסונים.

 

בעוד שמדינות עשירות מספקות את החיסונים בקצב של מחוסן לשנייה, חלק גדול מהמדינות העניות מתקשות במתן חיסונים.

 

בנוסף, חוקרים מאוניברסיטת דיוק מדווחים כי מדינות בעלות הכנסה גבוהה והכנסה בינונית-גבוהה, המהוות כחמישית מאוכלוסיית העולם, רכשו כ-6 מיליארד מנות חיסון. עם זאת, מדינות בעלות הכנסה נמוכה ונמוכה-בינונית, המהוות ארבע-חמישיות מאוכלוסיית העולם, רכשו רק כ-2.6 מיליארד מנות חיסון.

 

בהקשר זה, הם מדגישים את העיקרון בו השרשרת חזקה רק כחוזק החוליה החלשה ביותר.

 

לידיעה במדסקייפ

 

הערת מערכת:

לדיווח הזה עשויה ודאי להיות חשיבות על רקע המחלוקת המתוקשרת בין משרד הבריאות ומשרד האוצר על אישור הסכמי הרכש לחיסון נגד קורונה.

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<