חדשות

הירידה הדרמטית בהיקף נגיפים נפוצים מעלה את השאלה האם יש מקום להמשיך בהמלצה על שימוש במסכות לעד (מתוך אתר Medscape)

02/04/2021

 

להקפדה על מסכות וריחוק גופני יתרונות רבים ומעבר להפחתת הסיכון להדבקה בנגיף הקורונה, כאשר הקפדה על אמצעים אלו לוותה גם בהפחתת הסיכון לזיהומים נפוצים אחרים, כולל זיהומי שפעת ודלקות גרון, אם כי לא ברור אם מגבלות אלו שוות הטרחה בטווח הארוך.

 

במאמר שפורסם בכתב העת Journal of Hospital Medicine מדווחים חוקרים על תוצאות מחקר חדש, המעידות על ירידה של 62% בשיעור הילדים שאושפזו בשל תחלואה נשימתית, כמו גם ירידה במספר מקרי תמותה עקב שפעת העונה.

 

מטרת המחקר הייתה לבחון את הקשר בין מגפת הקורונה ובין הפניה של ילדים לקבלת טיפול בשל מחלות נשימתיות ומחלות לא-נשימתיות בבתי חולים לילדים בארצות הברית. המחקר הרב-מרכזי, כלל 44 בתי חולים לילדים אשר סיפקו נתונים למאגר Pediatric Health Information System, הכולל מידע אודות ילדים בגילאי חודשיים עד 18 שנים אשר שוחררו מבית חולים עם אבחנה לא-כירורגית בין תחילת 2017 ועד סוף חודש בספטמבר בשנת 2020.

 

המחקר כלל למעלה מ-9 מיליון ביקורים, כולל כ-6.8 מיליון ביקורים בשל מחלות לא-נשימתיות וכ-2.2 מיליון ביקורים בשל תחלואה נשימתית. הגיל החציוני של המשתתפים עמד על 5 שנים, 52.7% מהמשתתפים במחקר היו בנים.

 

מהנתונים עלה כי שיעור הילדים שאושפזו בשל תחלואה נשימתית ירד ב-62%. מספר הילדים בארצות הברית אשר הלכו לעולמם עקב שפעת העונה נותר חד-ספרתי. שיעורי התמותה ירדו באופן דרמטי גם בהשוואה לעשר השנים האחרונות: מספר מקרי התמותה עקב שפעת בילדים נע לרוב בין 100-200 מקרים בשנה, אך עד כה תועד רק מקרה תמותה אחד של ילד עקב הזיהום הנגיפי במהלך עונת השפעת 2020-2021.

 

גם מבוגרים אינם חולים, כאשר שיעורי התמותה עקב שפעת העונה צפויים לנוע סביב מאות במקום אלפים. בעונת 2018-2019, עונת שפעת ממוצעת, תועדו כ-34,200 מקרי תמותה.

 

החוקרים מסבירים כי לא רק שהמסכות והריחוק הגופני מפחיתים את ההדבקה במחלות מדבקות, אלא שכעת לא מקובל לצאת לכל מקום בנוכחות חום, כך שהורים אינם שולחים את ילדיהם לבית הספר. הם מקפידים יותר על השארת הילדים בבית כאשר הם חולים והדבר נכון גם למבוגרים.

 

מגמת ההחלטה על בידוד בנוכחות תחושה כללית רעה עשויה להישאר גם לאחר שכוך המגפה. עם זאת, הבידוד, הריחוק והמסכות אינם יעילים דיו עבור ילדים רבים. למשל, ילדים עם הפרעות דיבור אינם רואים את הפה של המורה בכדי ללמוד כיצד לדבר בצורה נכונה.

 

חלק מהמומחים טוענים כי על קהילות נוספות לאמץ את מדיניות עטיית מסכות, כפי שמקובל בחלק מהמדינות האסיאתיות. עם זאת, גם מומחים למחלות זיהומיות מטילים ספק בפרקטיות של גישה זו.  מנגד, קיים סיכוי גבוה יותר לשינוי בקרב אנשי צוות רפואי, כאשר רופאים ואחיות שלא הקפידו על שימוש במסכות לפני מגפת הקורונה, מקפידים כעת מאוד על אמצעי המיגון.

 

ללא קשר לצפוי בעתיד, מומחים בבריאות הציבור טוענים כי עדיין לא הגיעה העת להפחית את הדרישות לעטיית מסכות, כאשר בארצות הברית ממתינים כי עוד ועוד תושבים יחוסנו כנגד הנגיף. עם זאת, בסופו של דבר, גם רופאים ואחיות ישמחו לראות פנים מחייכות.

 

 

 

לידיעה במדסקייפ

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<