חדשות

לאחר כחצי שנה, אסתר אדמון, יו''ר הסתדרות עובדי המעבדות הציבוריות, שוברת שתיקה בהקשר למחדלי בדיקות הקורונה בנתב''ג

23/06/2021

 
"מדינת ישראל לא למדה כלום! חלם, על חלם, על חלם.

חלם 1. מדינת ישראל נפטרת מלמעלה מ- 2 מיליון קיטים לבדיקות קורונה של החברות הטובות בעולם בתחום, מקוראה, מארה"ב ומאירופה, ותחת זאת, מעדיפה שימוש בקיט הסיני במעבדות הפרטיות בנתב"ג, שאינו איכותי ולא מהימן, ואשר מדינות אחרות בעולם מסרבות להשתמש בו.

מחיר הקיטים שברשות המדינה:
מעל 30 מיליון ₪.
יש להם תאריכי תפוגה, ובימים אלו ניתנה הוראה להיפטר מהם.  

חלם 2. המעבדות הפרטיות בנתב"ג לא מסוגלות לזהות את נגיף הקורונה בשלבי ההדבקות הראשונים, כאשר יש קייל נמוך של וירוסים. אין בהן ציוד המעבדה האיכותי שיש בשיבא ובבתי חולים אחרים. הן לא מסוגלות לזהות וריאנטים חדשים.
הזעם אצלנו במעבדות על הכאוס הזה עצום. איננו מבינים איך הטעויות מהשנה החולפת - חוזרות שוב ושוב.

חלם 3. יש בישראל, בבתי החולים ובקופות החולים, מערכת של 42 מעבדות ממוחשבות, מקצועיות עם הציוד הטוב בעולם, עם אנשים מיומנים ועמידה בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר, אבל הממשלה מעדיפה לפרק מערכת זו, לטובת הקמת מערכת חדשה, פרטית, ללא ניסיון.

איך קורה שוב שהממשלה החדשה מעדיפה בנתב"ג לדגום קורונה באמצעות מעבדות פרטיות, שצצו בשנה החולפת כמו פטריות אחרי הגשם, ואשר אין מקום להשוואה בינן לבין מעבדות בתי החולים והקופות?

האם ראש הממשלה, נפתלי בנט, ושר הבריאות, ניצן הורביץ, יודעים שבימים אלו נשלחים מכתבי פיטורין לעובדים ב- 42 מעבדות הקורונה הציבוריות ברחבי המדינה? מה קורה כאן?!

כתבתי היום למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, את הדברים הבאים. שיגרתי דבריי גם לשר, ניצן הורביץ. בינתיים, הם לא עונים. זה מה שכתבתי:

השבוע חזרתי לארץ מחו"ל. נחרדתי לגלות שעליי להמתין 4 שעות לבדיקת קורונה בנתב"ג, בשל הלחץ על המעבדה
הפרטית  (שאינה ערוכה ל'פיקים' בחזרת נוסעים לישראל במועדים מסוימים, ידועים מראש).

התעצבתי להיווכח שוב שהמשרד לא לומד לקח מטעויות השנה החולפת ומתעלם  מהמעבדות הציבוריות, מכוח האדם המקצועי, מהציוד המעבדתי  שלרשותו, ומעדיף את המעבדות הפרטיות.

האכזבה קשה, לא רק בגלל שמדובר בנכס ציבורי, שאתם מזלזלים ומתעלמים ממנו, אלא גם כי בהיבט המקצועי, אתם טועים ומסתמכים על מעבדות פרטיות,  שאמינותן, ניסיונן ומקצועיותן לא משתוות  לאלו של מעבדות קופות החולים ובתי החולים (ואם אתה חולק על פרט זה, אדרבה, בוא כנס דיון מקצועי מהיר בענין המערך המעבדתי במערכת הרפואית בארץ. נשמח לשבת עם גורמי המקצוע במשרד ועימך לדיון לבחינת מקצועיות המעבדות, התשתיות, כוח האדם וצפי לעתיד).
הניסיון בשנה החולפת לימד אותנו שיש סיבה לדאגה...

ספק גדול גם לגבי השאלה האם מעבדה פרטית מסוגלת לעשות מה שנעשה במעבדה בשיבא ובמקומות אחרים: לזהות וריאנטים חדשים של הוירוס?
כמו בממשלה הקודמת, אתם מדירים אותנו אנשי המקצוע בשירות הציבורי ממערך קבלת ההחלטות.
חכם לא חוזר שוב ושוב על טעויות העבר.
לא הגיע הזמן להתפכח?"

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<