חדשות

אין סיכון מוגבר לתמותה בטווח הקצר לקשישים לאחר החיסון לקורונה (European Geriatric Medicine Society)

16/10/2021

מאת יהונתן ניסן, סטודנט לרפואה באוניברסיטת תל אביב ופרמדיק

כאשר 23 חולים קשישים בנורבגיה מתו בתחילת 2021 זמן קצר לאחר שקיבלו חיסון מבוסס mRNA נגד COVID-19, רשויות הבריאות הנורבגיות הזהירו את הרופאים לבדוק באופן יסודי יותר חולים טרם החיסון, ופתחו בחקירה לגבי הבטיחות של החיסון של פייזר. כעת, תוצאות חקירה זו ומחקר גדול יותר שנערך לאחר מכן על דיירי בית אבות בנורבגיה לא הראו סיכון מוגבר לתמותה בטווח הקצר לאחר חיסון ל-COVID-19 באוכלוסיית הקשישים הכוללת. "המחקר החדש גם הראה עדויות ברורות ליתרון בהישרדות בהשוואה לאוכלוסייה הלא מחוסנת", אמרה מחברת המחקר בכנס השנתי של החברה האירופית לרפואה גריאטרית.

"לא מצאנו עדויות לעלייה בתמותה בטווח הקצר בקרב אנשים קשישים שחוסנו, ובמיוחד לא בקרב אלו הנמצאים בבית אבות. עם זאת, אנו חושבים שהסיכון הנמוך לתמותה בקרב מחסונים היה ככל הנראה כתוצאה מאפקט של 'חיסון בריאים', כלומר, אנשים שהיו קצת יותר בריאים חוסנו, לעומת אלה שהיו מאוד שבריריים". המחקר בדק באופן רחב את שאלת התמותה הפוטנציאלית הקשורה לחיסון בקרב כלל אוכלוסיית הקשישים בנורבגיה מיום החיסון ועד תום תקופת המעקב לאחר 3 שבועות. היה זה מחקר עוקבה שכלל 967,786 תושבי נורבגיה בני 65 ומעלה בתחילת קמפיין החיסונים במדינה בסוף דצמבר 2020, והם הותאמו בין אנשים מחוסנים לאנשים לא מחוסנים בהתבסס על קבוצות סיכון דמוגרפית, גיאוגרפיות וקליניות. המחקר הראה כי לפי עקומות ההישרדות קפלן-מאייר לכלל האוכלוסייה ובכל מסגרת שנבדקה בנפרד הייתה תועלת הישרדותית ברורה לחולים מחוסנים לעומת לא מחוסנים. עם זאת, המחקר לא סיפק מספרים ספציפיים או יחסי סיכון להבדלים בין אנשים מחוסנים ללא מחוסנים בכל אחת מההשוואות.

"יש לנו פחות או יותר את אותם הנתונים בצרפת, עם שיעור חיסונים גבוה מאוד", אמר מנחה המושב שלא היה מעורב במחקר, "במחלקה שלי, חודש לאחר החיסון ובמקביל בזמן ששיעור התחלואה מקורונה בעיר עלה, הייתה לנו ירידה של 90% בתמותה כתוצאה מ-COVID בבתי האבות". חולים קשישים חלשים לא נכללו בניסויים קליניים של חיסונים נגד COVID-19 ולמרות שמחקרים קודמים הראו שכיחות נמוכה של תגובות מקומיות או מערכתיות לחיסון בקרב אנשים מבוגרים, "אנו חושבים כי תופעות לוואי קלות למדי לאחר חיסון עלולות לעורר ולערער את המצב של אדם שברירי" הוסיף.

לכתבה ב-Medscape

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<