חדשות

איגוד רופאי בריאות הציבור קורא לרה''מ בנט לשינוי מדיניות ולתעדוף של הבדיקות והבידודים למגעים עם תסמינים בקבוצות סיכון גבוה

15/01/2022

מאת מערכת אי-מד

נכון ל-14/1 בצהריים, ע"פ לוח הבקרה של משרד הבריאות ניתן לראות שבשבוע האחרון, בהשוואה לשבוע הקודם,  יש עלייה משמעותית הן במס' המאומתים (הערכת חסר ככל הנראה של יותר מפי 3 ) אך גם במספר החולים הקשים החדשים (עליה של כמעט פי 3 ), וגם במס' המתים (עליה של פי 2) :

לאור מגמה זו, והחשש להתגברותה באופן שעלול לגרום לאי ספיקה של מערכת  הבריאות, איגוד רופאי בריאות הציבור קורא לממשלה לבצע שינוי ותעדוף נכון לטובת בריאות הציבור בזמן מגפה. (בתמונה, יו"ר האיגוד, פרופ' חגי לוין) .

להלן ההודעה שהאיגוד מפרסם היום:

איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית קורא לשינוי מדיניות ותעדוף נכון של הבדיקות והבידודים, לאור חומרת המגפה.
בהתאם להמלצת ארגון הבריאות העולמי, ולמאפיינים האפידמיולוגיים של ההתפרצות הנוכחית, נדרש תעדוף ושינוי בהמלצות. תעדוף נדרש גם בחקירות האפידמיולוגיות וכך נעשה לאחרונה בפיקוד העורף בתעדוף לבני 60+.

ההתפרצות הנרחבת של קורונה, בנוסף לשפעת, מובילה לעומס על מערכת הבריאות, במיוחד על רפואת הקהילה, ובנוסף לשיבוש בשגרת החיים, במיוחד במערכת החינוך. 

חשוב שכל אחת ואחד יתאמץ להימנע מהדבקה ומתחלואה, בכל מקום וזמן. במקביל מתחייבת רשת תמיכה חברתית וכלכלית מהמדינה.

הרשויות והציבור עושים מאמצים רבים להתמודד בהצלחה עם המגפה, בגישת "חיים עם הקורונה" תוך הצלת חיים והמשך החיים. בכל נקודת זמן חובתנו המקצועית לבחון מחדש את המצב ולדייק את המענה למגפה, תוך העמדת בריאות הציבור במרכז.

יש להפיק וליישם את הלקח בדבר הצורך בהשקעה בבריאות הציבור, למשל על ידי הקמת יחידות בריאות ברשויות המקומיות והחייאת שירות הבריאות לתלמיד.

חיוני להקפיד כי מי שחולה, גם עם תסמינים קלים, יישאר בביתו על מנת להימנע מהדבקת אחרים. בנוסף לעידוד ההתחסנות נגד קורונה, יש לפעול לעידוד התחסנות נגד שפעת ולשמירה על הבריאות. חסינות עדר משיגים באמצעות חיסונים לא באמצעות הדבקות המוניות.

יש להשקיע בבסיס מערכת הבריאות ובמיוחד ברפואת הקהילה ובריאות הציבור, ולהימנע מעומס מיותר לצרכים אדמיניסטרטיביים, כדוגמת צורך בבדיקה מוסדית או שחרור מבידוד על ידי רופא. יש לבחון דרכים לשיפור המיגון של צוותי הבריאות הנמצאים בקו החזית, על ידי אוורור, מסכות טובות יותר ושיפור היכולות לוויסות וטיפול מרחוק.

הגיע הזמן לשנות את מדיניות הבדיקות והבידודים האוטומטית לכל המגעים, הגורמת לנזק לבריאות הציבור ושגרת החיים, מעמיסה כל מערכת הבריאות ומקשה על זיהוי מהיר של החולים בסיכון.

יש לתעדף ולהתמקד בבדיקות מגעים עם תסמינים, שהם בסיכון גבוה או מטפלים באנשים בסיכון גבוה. כמובן שמי שנמצא חיובי צריך להישאר בבידוד על מנת להימנע מהדבקת אחרים. טוב שקוצרה תקופת הבידוד ויש לקצרה עוד, בדומה להנחיות של ה CDC וגופי בריאות בעולם.

להלן  מכתב האיגוד לראש הממשלה

קודם לכן, מפרסמת יו"ר הלשכה לאתיקה של ההסתדרות הרפואית, ד"ר תמי קרני, מסמך המסביר מדוע רופאים חולים מנועים אתית-מקצועית מלעבוד.

להלן המסמך המלא

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2022 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<