חדשות

אחוזי תגובה גבוהים ביותר (77%) לחולי אפילפסיה עמידים לטיפול תרופתי שמטופלים בקוצב וגאלי ( VNS )במודול– Rapid Duty Cycle

28/06/2020

מחקר שפורסם לאחרונה ב-Pediatric Neurology , על 50 ילדים חולי אפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי המטופלים בקוצב וגאלי (VNS)  מראה אחוזי תגובה גבוהים ביותר (77%) לאלו שטופלו בפרמטרי תכנות של "תדירות גבוהה" – Rapid Duty Cycle (RDC).

 

רקע: פרוטוקול הטיפול ב - VNS מורכב מ 2 חלקים עיקריים: שלב העליה בעוצמת הטיפול (מכונה גם טיטרציה) שאורך מספר שבועות ושלב העליה בתדירות הטיפול (המכונה Duty Cycle) בו לרוב מקצרים את זמן המנוחה של הגריה (ה- off time) על מנת למקסם את יעילות הטיפול. ע"פ הגדרת המחקר- Rapid Duty Cycle הוגדר כ- off time קצר מדקה. ברוב המרכזים בעולם, אין שימוש רב ב- Rapid Duty Cycle ולכן תוצאות המחקר מעודדות את השימוש בתכנות זה במטופלים ב VNS על מנת להגביר את יעילות הטיפול.

מתודולגיהזהו מחקר רטרוספקטיבי ב- 50 ילדים, (הגיל הממוצע בזמן ההשתלה היה 7 שנים) שטופלו ב - VNS בגישת ה - Rapid Duty Cycle בין השנים 2010 ל 2015 (מתוך סה"כ 120 ילדים שטופלו ב - VNS בשנים אלו) במרכז לטיפול באפילפסיה בילדים בקנזס-סיטי במיזורי, ארה"ב. החוקרים בדקו את הסבילות לתכנות זה ואת השינוי בתדירות ההתקפים כתוצאה ממעבר לתכנות ה - RDC הן בביקור שלאחר התכנות החדש והן בביקור האחרון. זמן המעקב הממוצע לאחר מעבר לתכנות החדש היה 18 חודשים וזמן הטיפול ב - VNS לפני המעבר לתכנות החדש, היה אף הוא 18 חודשים. סה"כ המעקב הממוצע אחר קבוצה זו היה 3 שנים.

 

תוצאות: לפני המעבר ל- RDC אחוז המגיבים (הפחתה של מעל ל 50% מתדירות ההתקפים) לטיפול ב - VNS עמד על 45% . בביקור שלאחר המעבר לשימוש ב - Rapid Duty Cycle שיעור המגיבים עלה ליותר מ 77% מכלל הנבדקים ונשאר יציב לאורך כל 18 חודשי המעקב. כך שהושגה עליה משמעותית ביותר (של 34%) בשיעור המגיבים לטיפול באמצעות מעבר ל - RDC. חשוב לציין ששאר המטופלים שלא הציגו שיפור בתגובה ל - RDC בכל זאת שמרו על אותה רמת איזון וכמעט לא תועדו מקרים של ירידה באיזון ההתקפים. החוקרים הראו שהסבילות לטיפול הייתה גבוהה ביותר: 97% מהנבדקים לא סבלו מתופעות לוואי . החוקרים גם השוו את קבוצת המטופלים ב - RDC לכלל המטופלים (n=120 ) במרכז בתקופה זו והראו שלא היה הבדל באחוז ת"ל בין 2 האוכלוסיות.

 

מסקנות הכותבים: הטיפול ב - VNS ע"י תכנות של Rapid Duty Cycle הראה עליה חדה בשיעור המגיבים לטיפול ונטייה לקיצור זמן ההגעה לרמת תגובה כזו. (מול היעילות המקובלת בטיפול ב VNS לאורך זמן).

הסבילות לטיפול בתכנות זה הינה גבוהה ביותר ודומה לסבילות בתכנות רגיל.

טיפול לאורך זמן ב-RDC עלול לקצר את חיי הסוללה ומומלץ לתאם ציפיות עם המטופלים והמשפחות. החוקרים סבורים שבמטופלי VNS אשר בהם ישנו מקום להגברת יעילות הטיפול, יש בהחלט מקום לטיפול ע"י תכנות RDC אשר עשוי לשפר משמעותית את שיעורי התגובה ואף יכול לסייע במהירות התגובה לטיפול ב VNS.

 

https://www.pedneur.com/article/S0887-8994(20)30119-3/pdf

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<