חדשות

טיפול מוקדם בדגמים החדשים של הקוצב הוגאלי (VNS) בילדים עם Lennox-Gastaut משיג שיעורי תגובה וחופש מהתקפים גבוהים במיוחד (European Journal of Epilepsy)

05/04/2021

מחקר של Sherouk A. Abdelmoity מ  Children’s Mercyמקנזס-סיטי, ארה"ב שפורסם לאחרונה ב Seizure, הסוקר מעקב של שנתיים בממוצע אחר 71 ילדים הסובלים מתסמונת LGS והחלו טיפול בגיל צעיר במיוחד (גיל ההשתלה היה פחות משנתיים) באחד מדגמי ה Responsive-VNS (R-VNS) מדגים שיעוריי תגובה גבוהים במיוחד לטיפול- 68% ושיעורי חופש מהתקפים גבוה ביותר- 17%.

רקע: Lennox-Gastaut syndrome (LGS) היא תסמונת אפילפטית בילדים שמתבטאת כמעט תמיד באפילפסיה עמידה לטיפול תרופתי. תסמונת זו כוללת לרוב מספר סוגי התקפים לרבות התקפי Drop והתקפים מוקדיים וכלליים. חלק גדול מהילדים יסבלו מעיכוב התפתחותי משמעותי. בשל אופי סנדרום זה, מטרות הטיפול הן לרוב הפחתה משמעותית ככל שניתן בהתקפים משתקים כגון התקפי נפילה והתקפים טוניים-קלוניים. היעילות והבטיחות של הטיפול ב VNS הודגמה במספר מחקרים קליניים אך עד כה, לא נבדקו התוצאות של הטיפול בדגמי ה - VNS החדשים המשלבים גם זיהוי התקפים וגירוי ווגאלי אוטומטי.

מתודולוגיה: זהו מחקר רטרוספקטיבי הסוקר את היעילות של הטיפול ב - VNS מהדור החדש (R-VNS) ב - 71 ילדים עם LGS מ - 4 מרכזים המתמחים בטיפול מתקדם באפילפסיה במיזורי ארה"ב. החוקרים בדקו הפחתה בתדירות התקפים, שינוי בסוג ההתקפים, סבילות לטיפול ב - VNS ומדדי איכות חיים שונים (ערנות, איכות השינה, התפתחות קוגנטיבית, השגים בלימודים ומדדי קשב וריכוז) בזמנים קבועים לאורך שנתיים מזמן ההשתלה. חלק מהילדים טופלו ב - VNS לראשונה וחלק החליפו את קוצב ה - VNS שלהם לקוצב מהדור החדש.

תוצאות: 71 ילדים עם LGS הושתלו באחד מדגמי ה - VNS החדשים (AspireSR או SenTiva). גיל המטופלים בגיל ההשתלה היה צעיר במיוחד ועמד על פחות משנתיים (21 חודשים בממוצע).  

לאחר 12 חודשי טיפול ב - VNS, כ - 68% מהמטופלים הגיבו לטיפול ( לפחות 50% ירידה בתדירות ההתקפים)  ו  - 11% מהמטופלים היו חופשיים לחלוטין מהתקפים. לאחר 24 חודשי מעקב, 17% מהמטופלים היו חופשיים לחלוטין מהתקפים . רוב ההורים דיווחו על שיפור משמעותי בלפחות אחד ממדדי איכות החיים שנבדקו במחקר. בנוסף, כ 70% מהמטופלים שהחליפו את ה - VNS לדור החדש (הכולל את ההפעלה האוטומטית) דיווחו על השגת שיפור נוסף בשליטה בהתקפים בהשוואה ליעילות שכבר הושגה בקוצב מהדור הישן. לא נצפו במחקר תופעות-לוואי מיוחדות ורובן המוחלט של תופעות הלוואי פסקו  עד לסוף תקופת המעקב.

מסקנות החוקרים: תוצאות מחקר זה מראות שטיפול מוקדם ב- VNS מהדור החדש בילדים עם LGS , מוביל לתוצאות טובות במיוחד, ללא תופעות לוואי. בנוסף, החלפת ה - VNS מהדור הישן לדור המתקדם יותר, מובילה לרוב לשיפור נוסף בשליטה בהתקפים.

קישור למאמר המלא:

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<