חדשות

סמנים בבדיקת אולטרה-סאונד עשויים לסייע בזיהוי סרטן כבד בחולי שחמת כבד (American Journal of Roentgenology)

04/11/2019

 

במאמר שפורסם בכתב העת American Journal of Roentgenology מדווחים חוקרים כי בדיקת אולטרה-סאונד עם חומר ניגוד (Contrast Enhanced Ultrasound, או CEUS) מספקת סמנים העשויים לזיהוי בניבוי התפתחות סרטן כבד (Hepatocellular Carcinoma) בחולים עם שחמת כבד וזיהום בנגיף HBV (Hepatitis B Virus).

 

מטרת המחקר הייתה לזהות סמנים סונוגרפיים המנבאים או מעידים על התמרה ממארת של קשריות בכבד שחמתי. מדגם המחקר כלל 39 חולים עם 44 קשריות בכבד שחמתי (גודל ממוצע של 17.5 מ"מ), אשר השלימו תחילה בדיקת CEUS בעת האבחנה ולאחר מכן השלימו מעקב עם בדיקת אולטרה-סאונד קונבנציונאלית כל 3-4 חודשים. התמרה ממארת זוהתה על-בסיס קריטריונים אבחנתיים לא-פולשניים של סרטן כבד או ביופסיה חוזרת. סמני התמרה ממארת זוהו על-בסיס משתנים קליניים וסונוגרפיים.

 

החוקרים מדווחים כי 14 קשריות (31.8%) בסופו של דבר עברו התמרה ממארת לאחר חציון מעקב של 26.7 חודשים. בעת האבחנה הראשונית, גודל הקשרית (יחס סיכון של 1.07, p=0.019) והבדל בזמן הגעת חומר הניגוד בין הקשרית והכבד של למעלה מ-0.5 שניות (יחס סיכון של 4.35, p=0.011) זוהו כמנבאים בלתי-תלויים להתמרה ממארת. השטח מתחת לעקומה של גודל הקשרית הראשוני והבדל בזמן ההגעה של חומר הניגוד בין הקשרית והכבד השתפר לאחר שילוב שני הסמנים.

 

במהלך המעקב זיהו החוקרים מתאם בין שינוי באקוגניות, קצב גדילה אבסולוטי ויחסי ובין התמרה ממארת.

 

ניתוח סטטיסטי מצא כי קצב גדילה אבסולוטי של 5 מ"מ ומעלה בתוך שישה חודשים, או קצב גדילה יחסית של 30% ומעלה בתוך שישה חודשים עשויים לשמש כספי גדילה לזיהוי התמרה ממארת (סגוליות של 100%; ערך מנבא חיובי של 100%).

 

החוקרים מדווחים כי בנוכחות העדר שינוי באקוגניות וגם גדילה קטנה מהסף שנקבע ניתן היה לשלול התמרה ממארת (רגישות של 100%, ערך מנבא שלילי של 100%).

 

החוקרים מסכמים וכותבים כי ממצאים אלו מעידים כי סמנים הדמייתיים עשויים לסייע בחיזוי הסיכון לסרטן כבד בחולים עם שחמת כבד.

 

American Journal of Roentgenology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<