חדשות

שיפור הישרדות חולים עם סרטן כבד לאחר ריפוי HCV (מתוך Hepatology)

02/12/2019

 

ריפוי HCV (Hepatitis C Virus) עם טיפול אנטי-ויראלי בעל פעילות-ישירה מלווה בהישרדות טובה יותר בחולים עם סרטן כבד על-רקע הזיהום הנגיפי, כך מדווחים חוקרים במאמר שפורסם בכתב העת Hepatology.

 

ברקע למחקר מסבירים החוקרים כי HCV הינו הגורם המוביל בעולם ל-HCC וטיפול פליאטיבי סיסטמי לסרטן כבד מלווה ביתרון הישרדותי מתון בלבד, בהשוואה לאי מתן טיפול. טיפול בתרופות אנטי-ויראליות בעלות פעילות ישירה מוביל לריפוי של מעל 80% מהחולים עם זיהום בנגיף HCV, גם אלו עם מחלת כבד מתקדמת, כולל סרטן כבד.

 

החוקרים משמונה מרכזים רפואיים בארצות הברית, יפן, דרום קוריאה וטייוואן בחנו את ההשפעה של טיפול אנטי-ויראלי בעל פעילות ישירה על התמותה מכל-סיבה והתמותה על-רקע מחלת כבד בחולים עם HCV וסרטן כבד, אשר קיבלו טיפול פליאטיבי או טיפול במטרת ריפוי כנגד סרטן כבד.

 

מבין 1,676 חולים שנכללו במחקר, 1,239 מעולם לא קיבלו טיפול כנגד HCV וב-437 תועדה תגובה נגיפית ממושכת לאחר טיפול בעל פעילות ישירה כנגד הנגיף. החוקרים השלימו ניתוח מותאם, שכלל 321 זוגות תואמים.

 

שיעורי התמותה השנתיים היו נמוכים יותר משמעותית בקרב חולים בהם תועד ריפוי של HCV (2.38%), בהשוואה לחולים לא-מטופלים (7.70%), כמו גם השיעורים השנתיים של תמותה על-רקע מחלת כבד (1.46% לעומת 7.02%).

 

חציון ההישרדות בקבוצת החולים בהם תועדה תגובה נגיפית ממושכת עמד על 27.39 חודשים, בהשוואה ל-19.66 חודשים בקבוצת החולים שלא קיבלו טיפול. לאחר חמש שנים, 88% מהחולים עם תגובה נגיפית ממושכת שרדו, זאת בהשוואה ל-66% מהחולים שלא קיבלו טיפול.

לאחר תקנון לגורמים אחרים, החוקרים זיהו קשר בין תגובה נגיפית ממושכת ובין ירידה של 63% בסיכון לתמותה מכל-סיבה, ללא תלות באתר המחקר.

 

החוקרים מאמינים כי דרושים מחקרים נוספים להערכת התועלת של טיפול כנגד HCV בקבוצת חולים זו, כמו גם מחקרים להערכת הבדלים גנטיים בתוצאות הטיפול בחולים אסיאתים מול חולים לא-אסיאתים.

 

Hepatology 2019

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<