חדשות

טכנולוגיה חדשה מאפשרת שמירת כבד שנקצר לטובת השתלה לאורך שבוע (Nature Biotechnology, הארץ)

24/01/2020

מאת מערכת אי-מד

פיתוח חדש יאפשר שמירת כבר שנקצר לטובת השתלה למשך 7 ימים, מה שיסייע בהעלאת היקף וזמינות השתלות כבד, ובכך גם עשוי למנוע או להפחית תמותה של אנשים הממתינים להשתלת כבד.

בעוד שכבד מתורם חי יכול להישמר ראוי להשתלה, בהקפאה , בין 9-12 שעות, הטכנולוגיה החדשה שפותחה ע"י חוקרים משוויץ מאפשר שמירת הכבד למשך שבוע, כאשר הדבר נעשה באמצעות זילוח (פרפוזיה), היינו מעבר של נוזל דרך רקמה.

הטכנולוגיה החדשה עשויה לסייע גם בהעברת איברים למקומות מרוחקים, ואף לאפשר לכבד פגום לתקן את עצמו בזמן השהייה במכונה.

במחקר החדש, שפורסם כעת בכתב העת Nature Biotechnology, מסבירים החוקרים שהמכונה החדשה פועלת בדומה לגוף האדם, כך שהאיבר נשמר בטמפרטורת הגוף ומקבל אספקה שוטפת של דם, חומרים מזינים והורמונים, כשהדם הנמצא באיבר מועבר לסינון במכשיר דיאליזה, תוך ניטור רמות החמצן ולחץ הדם. .

המערכת נבדקה בשלב ראשון בחזירים שעברו השתלת כבד שהייה של שבוע במכונה. לא נמצא הבדל בתפקודן של הרקמות של הכבד המושתל לאחר שהייה במכונה לכבד שהושתל זמן קצר אחרי שנקצר מתורם חי. במהלך המחקר גילו החוקרים כי מצבם של חלק מהכבדים שבתחילה הוגדרו כלא מתאימים להשתלה השתפר לאחר השהייה במכונה עד שסווגו כמתאימים להשתלה.

החוקרים סבורים שניתן יהיה להשתמש בטכנולוגיה שפיתחו גם כדי לטפל באיברים שנפגעו על רקע תחלואה כמו סרטן או אחרת, מחוץ לגוף החולה, ולהחזירן לאחר מכן למטופל עצמו, היינו השתלה עצמית לאחר ריפוי/תיקון.  

לדיווח ב"הארץ"

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני