חדשות

רגל תותבת עם חיבור עצבי עשויה להשיב את התחושה ולהקל על כאב פאנטום בקטועי גפה (Nat Med)

13/09/2019

 

פרותזה לרגל העובדת עם שתלי עצב להשבת תחושה עשויה להביא לשיפור מהירות ההליכה ודרגת הביטחון, לצד הפחתת עייפות וכאב פאנטום בגפה, בקרב מטופלים לאחר קטיעה מעל הברך. במאמר שפורסם בכתב העת Nature Medicine מדווחים החוקרים לראשונה על תוצאות מחקר הוכחת עיקרון מסוג זה, אשר העיד על אפשרות השבת משוב סנסורי לאחר קטיעת גפה מעל הברך.

 

במסגרת הפיתוח של פרותזה-עצבית, החוקרים התבססו על פרותזות קיימות, להן חיברו חיישנים מתחת לסוליה של כף הרגל התותבת, אשר לאחר מכן חוברה לחיישן זווית בברך האלקטרונית. מיד לאחר השימוש, החולים תיארו תחושות טבעיות, שהיו דומות לתחושות המציאותיות.

 

במהלך שלושה חודשים, שני מתנדבים השלימו סדרת בדיקות עם ובלי גירוי עצבי. בשני המקרים, מהירות ההליכה ותחושת הביטחון בהליכה השתפרו משמעותית במהלך הבדיקות, הן כאשר הניסויים נערכו במעבדה והן כאשר נערכו בחוץ על משטחים קשים.

 

מעניין לציין, כי התוצאות הושגו בקרב שני משתמשים מנוסים ברגל תותבת, בהם ניתן היה לצפות לאפשרות מעטה לשיפור השימוש הקיים. לכן, החוקרים משערים כי מערכת זו עשויה להיות שימושית עוד יותר בקרב משתתפים עם יכולת הליכה נמוכה יותר, או במהלך שלב השיקום.

 

המערכת החדשה לוותה גם בהקלה על עייפות נפשית וגופנית וירידה בולטת בכאב פאנטום, אשר שני החולים חוו לפני המחקר. חודש אחד לאחר השימוש במערכת החדשה, בחולה אחד הכאב נעלם לחלוטין ובשני נרשמה ירידה של למעלה מ-80% בכאב.

 

המטרה הסופית של החוקרים היא להביא לכך שהטכנולוגיה תהיה זמינה לכל קטוע גפה בעולם.

 

Nat Med. Published online September 9, 2019

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<