חדשות

חולים רבים עם מחלות ממאירות אינם מופנים לבדיקות לזיהוי מוטאציות גנטיות וסמנים העשויים לסייע בבחירת טיפול (מתוך ה-ACS CAN)

21/10/2020

 

מנתונים חדשים עולה כי חולים עם מחלות ממאירות, העשויים להיות מועמדים טובים לטיפול בתרופות ממוקדות, לעיתים אינם מופנים לבדיקות להערכת מוטאציות גנטיות וסמנים אחרים המשמשים לקביעת התאמה לטיפול.

 

שיעור הבדיקות מפגר אחר ההנחיות הקליניות וההתקדמות בתחום, מגמה המונעת מחולי סרטן לקבל טיפול מתאימים העשויים להביא לשיפור התוצאות.

 

הנתונים מבוססים על סקר שנערך ע"י ה-ACS CAN (American Cancer Society Cancer Action Network) בחודשים מאי-יוני השנה, אשר כלל 933 חולי סרטן. מבין אלו, רק 39% דיווחו כי השלימו בדיקת סמנים; 25% נוספים מהנשאלים לא היו בטוחים אם הופנו להשלמת בדיקות אלו. מבין 13% המשיבים שדנו בבדיקת סמנים אך לא הופנו להשלמת הבדיקות, כשליש סירבו לבדיקה מאחר וחברת הביטוח לא כיסה את העלות, או שהעלויות מכיסם הייתה גבוהה מדי.

 

החוקרים מסבירים כי כיסוי ביטוחי מהווה מגבלה מג'ורית, כאשר בהעדר כיסוי ביטוחי לחולים רבים אין גישה לבדיקות אלו. באופן כללי חלה עליה בהיקף הכיסוי הביטוחי, בפרט לבדיקות אבחנתיות המסייעת בבחירת טיפול תרופתי חדש שאושר לשימוש. עם זאת, ישנם הבדלים ניכרים בין גופי ביטוח פרטיים וציבוריים בארצות הברית.

 

הבעיה חשובה במיוחד כאשר מדובר בפאנל הנועד לבדוק מאות גנים לזיהוי מוטאציות בבדיקה אחת. חלק גדול מהתוצאות הללו עשוי להוביל למתן טיפול מכוון, אך ממצאים אחרים הם חסרי חשיבות קלינית. כתוצאה מכך, חלק מגופי הביטוח רואים בפאנל המלא כבדיקה ניסיונית או מחקרית ולא מכסים זאת.

 

המומחים קוראים לשנות את הגישה הנ"ל ומאמינים כי על גופי הביטוח לספק כיסוי לפאנל של מספר גנים, כפי שמופיע בהנחיות ה-NCCN, כאשר מדובר בגישה יעילה יותר, כאשר אין בדיקה לזיהוי מוטאציה ספציפית אחת, או כאשר זמינות הרקמה מוגבלת ואינה מאפשרת להשלים מספר בדיקות נפרדות.

 

פאנלים לזיהוי גנים רבים לעיתים מהווים את הבירור האבחנתי המאושר היחיד לטיפול ממוקד. אחת הדוגמאות היא Capmatinib), אשר אושר לאחרונה לסרטן ריאות מסוג NSCLC עם מוטאציות המובילות לדילוג על Mesenchymal-Epithelial Transition Exon 14. הבדיקה האבחנתית היחידה המאושרת ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי היא Foundation One CDx (F1CDx), הבוחנת 324 גנים, כאשר חלק גדול מהממצאים אינם ברי טיפול בשלב זה.

 

חלק מהגופים המסחריים מכסים את עלות בדיקת F1CDx ומספר הגופים הללו עלה משמעותית משנת 2018. מומחי ה-ACS CAN ו-LUNGevity Foundation גם קוראים לגופים מסחריים לכסות את עלות בדיקות סמני גידול, בהתאם לצורך הרפואי.

 

המומחים מצפים להרחבת הכיסוי הביטוחי לבדיקות ביופסיה נוזלית של מספר גנים בעקבות אישור לאחרונה של שתי בדיקות ע"י מנהל המזון והתרופות האמריקאי. האחת היא Guardant360 CDx, בדיקה אבחנתית נלווית ל-Osimertinib (טאגריסו) לזיהוי חולים עם NSCLC עם מוטאציות EGFR מסוימות. השניה היא FoundationOne Liquid CDx, המאושרת לשימוש עם Rucaparib לזיהוי חולים עם סרטן ערמונית עמיד לסירוס וגרורתי עם מוטאציות BRCA1 ו-BRCA2 מתאימות.

 

מתוך ה-ACS CAN

 

לידיעה במדסקייפ

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<