חדשות

עדויות חדשות תומכות ביעילות חיסון מודרנה כנגד נגיף הקורונה (N Engl J Med)

01/01/2021

 

החיסון כנגד נגיף הקורונה של חבר מודרנה הדגים יעילות של 94.1% במניעת מחלה תסמינית על-רקע הזיהום הנגיפי, כך עולה מתוצאות מחקר בשלב 3 שפורסמו בכתב העת New England Journal of Medicine. עוד עולה מהנתונים כי לא תועדו מקרים של COVID-19 בדרגה חמורה בקרב אלו שקיבלו את החיסון ולא זוהו ממצאים חריגים בנוגע לבטיחות החיסון.

 

מנהל המזון והתרופות האמריקאי (Food and Drug Administration) העניק ב-18 בדצמבר אישור לשימוש דחוף בחיסון. המחקר להערכת החיסון החל בחודש יולי וכלל 30,420 מבוגרים בארצות הברית, כאשר המשתתפים חולקו באקראי ביחס 1:1 לקבלת שתי מנות של החיסון או שתי זריקות של מי מלח, במרווח של 28 ימים. גיל המשתתפים הממוצע עמד על 51 שנים.

 

מהנתונים עולה כי תועדו 196 מקרים של זיהום תסמיני לאחר לפחות 14 ימים מקבלת המנה השניה של החיסון – 185 מקרים בקבוצת הפלסבו ו-11 מקרים בקבוצת החיסון. מניתוח משני שכלל מקרים שאירעו לפחות 14 ימים לאחר המנה הראשונה עלה כי יעילות החיסון עמדה על 95.2%.

 

כמחצית מהמשתתפים שקיבלו את החיסון פיתחו תופעות לוואי בדרגה בינונית-עד-חמורה, דוגמת עייפות, כאבי שרירים, כאבי מפרקים וכאבי ראש, לאחר המנה השניה של החיסון. מרבית האירועים החריגים חלפו בתוך 20 ימים.

 

ניתוח לפי תתי-קבוצות על-פי גיל, מין, מוצא/גזע וסיכון לזיהום חמור עלה כי היעילות נשמרה באוכלוסיות שונות.

 

החוקרים גם הדגישו את העדר מקרים של מחלה חמורה על-רקע הזיהום הנגיפי בקרב אלו שקיבלו את החיסון, כאשר כל 30 המשתתפים במחקר שפיתחו COVID-19 בדרגה חמורה היו בקבוצת הפלסבו.

 

N Engl J Med. Published online December 30, 2020

 

לידיעה במדסקייפ

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2021 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<