מאמרי מערכת

האם טבע מגזימה בתיאורי יעילות הקופקסון ? /מאת ערן ברקוביץ/כמוני

29/03/2012

http://www.camoni.co.il

טבע פרסמה בכינוס האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה ובאתר האינטרנט שלה נתונים ודעות על תרופת הקופקסון לטרשת נפוצה, באופן שמטעה את הציבור. כך לפי מכתב חריף שנשלח ממנהל המזון והתרופות האמריקאי הFDA  .

 במכתב נכתב שחברת טבע (Teva) מציגה את תרופת הקופקסון (Copaxone) כבטוחה ויעילה יותר מכפי שהעידו על כך מחקרים והניסיון הקליני, באופן כזה שמטעה את הציבור, עליו אמון ה- FDA להגן.

 לדוגמה, טבע הציגה בכינוס ה- AAN האחרון שרמת הפגיעה הנוירולוגית בעקבות הטרשת הנפוצה (כפי שנמדדת באמצעות מדד ה- EDSS) נותרה יציבה לאחר 15 שנות טיפול, בעוד שה- FDA טוען שטבע הציגה נתונים ממחקרים קליניים שעקבו אחר נבדקים לאורך 3 שנים בלבד. גם מחקרי המשך שהמשיכו לעקוב אחר הנבדקים לא מספקים כדי לאושש את הטענות.

 טבע טענה כי תרופת הקופקסון בטוחה יותר מכיוון שאין צורך בבדיקות ומעקב מקדים לפני תחילת הטיפול. ה- FDA טוען מצידו שטענה כזו יכולה להישמע רק לאחר מחקר שבחן תרופה מול תרופה, כפי שלא נערך או הוצג בפניהם.

 הטענות מופנות גם כלפי אתר האינטרנט המציג ומפרסם את תרופת הקופקסון. באתר מוצגים אנשים עם טרשת נפוצה שבעקבות הטיפול בקופקסון הראו שיפור משמעותי במצבם, באופן כזה שהפך את המגבלות מהן סבלו והביא אותם לחזור לעבודה ולהתנהג כספורטאים ו"לחיות את החיים עליהם תמיד חלמו". ה- FDA רואה בחומרה מצג זה: "בעוד שייתכן ועדויות מטופלים ספציפיים אלו משקפים נאמנה את תחושותיהם, הפרסום מביא להגזמה והטעיה לגבי יעילותה של התרופה" נכתב "הקופקסון הוכיחה יעילות בהפחתת תדירות ההתקפים בקרב מטופלים עם מהלך התקפי-הפוגתי. קופקסון לא הצליחה להראות יעילות במניעה או שיפור המצב הנוירולוגי של אנשים עם נכות בעקבות הטרשת הנפוצה".

 טענה נוספת מצביעה על כך שבאתר קשה למצוא את הסכנות ותופעות הלוואי של הטיפול, כפי שראוי. ישנם קישורים לדפים המפרטים את הוראות הבטיחות לשימוש בתרופה, אך לא ברמה שיכולה להביא את הגולשים והמטופלים לקבלת תמונה מאוזנת. טבע כבר שינתה את הכתוב באתר והבליטה את הוראות הבטיחות לתרופה.

 יש לציין כי גם חברת ביוג'ן (Biogen) קיבלה מכתב אזהרה דומה על פרסום מטעה של התרופה אבונקס (Avonex) לטיפול בטרשת נפוצה.

http://camoni.xnet.co.il/index.php?idr=400&p=208130

 למתעניינים בהפעלת רשתות חברתיות- נפתח ב- EMED הקורס – רשת חברתית בשרות הרפואה, אתם מוזמנים.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<