חדשות

קרינת פרוטונים דומה ביעילותה ופחות רעילה מקרינה סטנדרטית (JAMA Oncology)

28/12/2019

 

טיפול בפרוטונים הפחית את שיעור האירועים החריגים החמורים במבוגרים עם ממאירויות מתקדמות-מקומית, ללא פגיעה ביעילות הטיפול הקרינתי, בהשוואה לטיפול בקרינת פוטונים, כך עולה מתוצאות מחקר חדש, שפורסמו בכתב העת JAMA Oncology.

 

במסגרת המחקר ביקשו החוקרים לבחון אם טיפול בפוטונים מלווה בשיעור נמוך יותר של אשפוזים לא-מתוכננים בתוך 90 ימים, או אירועים חריגים אחרים, לצד הערכת ההישרדות ללא-מחלה והישרדות כוללת, בהשוואה לטיפול בקרינת פוטונים קונבנציונאלית וטיפול כימותרפי-קרינתי.

 

במחקר הרטרוספקטיבי, לא-אקראי, נערכה השוואה בין יעילות שני הטיפולים הקרינתיים ב-1,483 מבוגרים עם ממאירות מתקדמת-מקומית, ללא גרורות, אשר קיבלו טיפול קרינתי בשילוב עם כימותרפיה במטרת ריפוי. מדגם המחקר כלל 391 חולים שטופלו בקרינת פרוטונים ו-1,092 חולים שטופלו בקרינת פוטונים.

 

התוצא העיקרי כלל את שיעור האירועים החריגים לאחר 90 ימים עם אשפוזים לא-מתוכננים. תוצאי סיום משניים כללו את הידרדרות המצב התפקודי במהלך הטיפול, אירועים חריגים בדרגה 2 ומעלה שהגבילו את תפקוד החולים והישרדות ללא-מחלה והישרדות כללית של החולים.

 

מניתוח הנתונים עלה כי טיפול כימותרפי עם קרינת פרוטונים לווה בסיכון יחסי נמוך משמעותית לאירועים חריגים בדרגה 3 ומעלה לאחר 90 ימים (יחס סיכויים של 0.31, p=0.002), אירועים חריגים בדרגה 2 ומעלה לאחר 90 ימים (יחס סיכויים של 0.78, p=0.006) והידרדרות במצב התפקודי במהלך הטיפול (יחס סיכויים של 0.51, p<0.001). מנגד, לא תועדו הבדלים בתוצאות ההישרדות ללא-מחלה או הישרדות כוללת.

 

ממצאי המחקר מעידים כי טיפול בקרינת פרוטונים מלווה בשיעור נמוך משמעותית של אירועים חריגים אקוטיים המובילים לאשפוזים לא-מתוכננים, עם שיעורים דומים של הישרדות כוללת והישרדות ללא-מחלה. החוקרים קוראים להשלים מחקרים פרוספקטיביים במטרה לאשר את ממצאי המחקר.

 

JAMA Oncology 2019

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

הערת מערכת:

טכנולוגיית הפרוטונים עדיין לא זמינה בישראל אך שלאחרונה משרד הבריאות הודיע על כוונתו להביאה לארץ.

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני