חדשות

מספר החיוביים לנגיף הקורונה עלה בישראל ל-1442, מספר החולים במצב קשה (מונשמים) עדיין נמוך יחסית (29) , באיטליה, ספרד וצרפת סימנים ראשונים לבלימה מול האצה בתחלואה ותמותה בארה''ב

23/03/2020

משרד הבריאות עדכן הערב את מצב החיוביים לקורונה שעלה ל-1442 . מספר החולים הקשים (מונשמים) עלה ל-29 , עדיין שיעור נמוך של 2% בלבד מהחולים הפעילים (סה"כ מקרים פחות מחלימים ונפטרים), זאת לעומת כ-5% בעולם.

החשש הגדול במערכת הבריאות הוא שבשבועות הקרובים, במקביל לעלייה הצפוייה במספר החיוביים לנגיף (שאולי ניתן להפחיתה באמצעות החמרת ההסגר הצפוי) יעלו גם שיעורי התחלואה הקשה. כלומר, עלייה ל-10000 מקרים מאומתים למשל, מהם 5% במצב קשה תוביל ל-500 מקרים קשים הדורשים הנשמה, ואלו מספרים שכבר עלולים להכניס המערכת לבעיית ספיקה.

בעולם, ובעיקר בגלל איטליה, ספרד וצרפת מתחילה להסתמן כנראה האטה בקצב גידול המקרים. לעומת זאת בארה"ב נראית האצה במספר המקרים היומיים ובמספר המתים. בסה"כ ביממה האחרונה נוספו עוד כ-32,000 מקרים, רמה דומה לזו של היומיים הקודמים. גם מבחינת תמותה , ביממה האחרונה דווח על כ-1600 מקרי מוות, נתון דומה לזה של היומיים האחרונים.

מדינה שיש אולי ללמוד יותר ממנה היא גרמניה, ששומרת על עומס תחלואה ותמותה נמוכים (כ-1 מקרים של תחלואה קשה ותמותה למיליון ) , וכעת גם נראה שהיא במגמת עצירת ההתפשטות וירידה במספר מקרי התמותה (הנמוכים יחסית) היומיים.

לאתר worldmeter

הערת המערכת: באולפנים ומחוץ להם גוברת הביקורת על מהלכי הממשלה באופן ניהול המשבר הרפואי, כשעיקר הביקורת מתמקדת בכמות הבדיקות שנעשות.  עם זאת, יש מקום לציין שעד כה, גם אם היו כשלים כאלה ואחרים, ישראל עדיין מדגימה עומס תחלואה נמוך יחסית וזה בהחלט צריך לעמוד לזכות משרד הבריאות. השאלה היא כמובן באיזה מחיר כלכלי וחברתי והאם הוא מוצדק.

מכל מקום, אין ספק שעדיין עיקר המאמצים בהפחתת תחלואה קשה צריך להתמקד בעיקר בהגנת האוכלוסיות שבסיכון מוגבר (קשישים ובעלי תחלואה כרונית נוספת) , אותה אוכלוסייה שבמידה והיא נדבקת בנגיף עלולה לפתח תחלואה קשה ותמותה בשיעורים גבוהים מאוד. וכשיש משאבים מוגבלים, ותמיד זה כך, נראה שיש למקד אותם בעיקר בניטור, מעקב צמוד, ומתן טיפול נמרץ מהיר כולל השימוש בתרופות הניסיוניות כאשר יש אבחנה של חולה הנמצא בקבוצת הסיכון.

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני