חדשות

הפרעות קרישה נפוצות בחולים עם זיהום COVID-19 בדרגה חמורה (מתוך MedPage Today)

25/03/2020

 

מנתונים שהוצגו במהלך וובינר במימון ה-Chinese Cardiovascular Association וה-American College of Cardiology עולה כי נזק לאנדותל והפרעות קרישה מופיעים לעיתים קרובות במקרים של זיהום חמור ב-COVID-19. המומחים מסבירים כי ייתכנו קרישים בכלי דם קטנים בכל האיברים, לא רק בריאות, כולל לב, כבד וכליות.

 

בסדרת מקרים קטנה שפורסמה בכתב העת Lancet דווח כי נזק לבבי אקוטי זוהה ב-12% מהמקרים של COVID-19. מחקר אחר דיווח על שיעור של 7.2% בקרב 138 חולים בבית חולים אחר בווהאן. מחלה קרדיווסקולארית קודמת זוהתה כגורם סיכון חשוב.

 

במאמר שפורסם בכתב העת Lancet דיווחו החוקרים כי רמות D-dimer של מעל 1 מיקרוגרם/ליטר בעת האשפוז ניבאו עליה של פי 18 בסיכון לתמותה לפני השחרור בקרב 191 חולים עם COVID-19 אשר טופלו בשני בתי חולים בווהאן, סין. בחולים אלו רמות D-Dimer, תוצר פירוק פיברין המעיד על תרומבוזיס, עשויות לעלות מעל 70 או 80 מיקרוגרם/ליטר.

 

הטענה היא כי הנגיף יכול להיקשר לתאי אנדותל ולגרום נזק לכלי הדם, בעיקר לכלי הדם הקטנים, דבר המוביל להצטברות טסיות. לא מדובר באוטם לבבי או באירוע מוחי, מדובר בקרישי דם בכל הגוף ולכן חלה עליה ברמות D-Dimer. מעבר לנזק לאנדותל ותרומבוזיס בכלי הדם, בדיקות לאחר המוות העידו על שינויים דלקתיים בלבד.

 

המומחים מסבירים כי בהעדר התוויות-נגד, יש להתחיל טיפול נוגד-קרישה בחולים עם זיהום חמור. המומחים מסין הסבירו כי במידה ורמות D-Dimer גבוהות בהיקף זה, הם ממליצים על מתן טיפול נוגד-קרישה, ללא תלות במנגנון ברקע. עם זאת, אלו מארצות הברית המליצו תחילה לבחון אם יש תועלת לטיפול בנוגדי-קרישה.

 

בארצות הברית מאמינים קרדיולוגים רבים כי COVID-19 אינה מחלה לבבית, למרות שמסין מדווחים על שיעור גבוה מאוד של מעורבות לבבית. המומחים מסין הסבירו כי בתחילה הם התקשו מאוד להתמודד עם הזיהום החדש וכעת הם מנסים לשתף מהניסיון שלהם במהלך שלושת החודשים האחרונים ולסייע לעמיתיהם לחסוך את הטעויות שביצעו בסין, בפרט בחולים עם נזק לאיברים רבים.

 

בחולים עם זיהום חמור ב-COVID-19 ופגיעה בתפקוד הלב, הגישה צריכה לכלול טיפול בתסמינים, מניעת סיבוכים, טיפול במחלה הקיימת ומתן תמיכה תפקודית. אמצעים אלו עשויים לכלול תמיכה נשימתית עם ECMO בחולים עם אי-ספיקת לב חדה, תמיכה סירקולטורית עם מתן נוזלים והקפדה על מאזן נוזלים וטיפול כלייתי חליפי להגנה על תפקוד הכליות.

 

יש לקחת בחשבון כי תתכן אינטראקציה בין חלק מהתרופות האנטי-ויראליות לטיפול ב-COVID-19 ובין תרופות קרדיווסקולאריות, כולל סיכון לנזק כבדי ועליית אנזימי שריר במידה וניתן טיפול ב-Lopinavir/Ritonavir עם סטטינים מסוימים. עוד קיים סיכון מוגבר למוות לבבי פתאומי עם Chloroquine וסיכון לברדיקרדיה עם Lopinavir/Ritonavir.

 

 

 

לידיעה ב-MedPage Today

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני