חדשות

האם לוויטמין D חשיבות כנגד COVID-19? (מתוך MedPage Today)

26/03/2020

 

חלק מהחולים עם COVID-19 מפתחים תסמינים מינימאליים של הזיהום וייתכן כי הסיבה לכך הינה פעילות יעילה של מערכת החיסון כנגד הנגיף. מגוון הגורמים העשויים להשפיע מערכת החיסון נבחנו בעבר בעידן שקדם לאנטיביוטיקה, ובהעדר חיסון יעיל, אלו צריכים לשמש כמרכיב חשוב בתגובה למגיפה הנוכחית. בין הגורמים הללו נכללים ויטמינים, מינראלים וכן חומצות שומן אומגה-שלוש ועל-פי מאמר דעה שפורסם ב-MedPage Today ייתכן כי לוויטמין D חשיבות רבה במקרים של COVID-19.

 

לדברי מומחה מטעם ה-National Institute of Health, אשר השלים סקירה של משמעות ויטמין D בתקופות החורף ואביב מוקדם במקרים של מגיפות זיהומים נשימתיים, והדבר ככל הנראה כולל נגיפים דוגמת COVID-19. סקירה זו, אשר צוטטה מאות פעמים, טענה כי בקרב אלו עם רמות ויטמין D נמוכות – אלו הסובלים מהשמנת-יתר וקשישים ואלו עם גוון עור כהה – ייתכן ויידרשו למעלה מ-5,000 יחידות בינלאומיות של וויטמין D ביום במטרה להשיג רמות מספקות של הוויטמין והגנה מפני זיהום נשימתי נגיפי.

 

למרות שלא נערכו מחקרים במימון ממשלתי בנושא, חוקרים אחרים הרימו את הכפפה והציגו עדויות משכנעות לפיהן ויטמין D עשוי להפחית היארעות זיהום נשימתי חד.

 

בשנת 2017 פורסמה בכתב העת BMJ סקירה שיטתית ומטה-אנליזה שכללו נתונים מ-25 מחקרים אקראיים ומבוקרים, מהם עלה כי תוספי וויטמין D הם בטוחים ועשויים להגן מפני זיהום נשימתי חד והתועלת הייתה גדולה יותר בחולים שקיבלו טיפול שבועי או יומי בתוספי וויטמין D ובאלו עם חסר וויטמין D.

 

הוצעו מספר מנגנונים בהם פעילות ויטמין D חיוני להגנה חיסונית: ויטמין D פועל לשמירה על הצמתים ההדוקים, מעודד פפטידים בעלי פעילות אנטי-מיקרוביאלית ותיווך התגובה החיסונית.

 

זיהוי אגרסיבי וטיפול בחסר ויטמין D מהווה גישה אפשרית להפחתת הסיכון ל-COVID-19. כפי שהוסבר במאמר שפורסם ב-BMJ, נטילה סדירה של וויטמין D3 הפחיתה את הסיכון לזיהום, אם כי קיימת מחלוקת אודות המינון האופטימאלי. מתן בולוס אינו מספק תועלת מפני זיהום, ככל הנראה בשל הפרעה בבקרת מטבוליזם וויטמין D.

 

ייתכן כי קיים פתרון פשוט יותר, מאחר וחשיפה של כל הגוף לאור שמש בהיר עשוי להביא לתיקון ממושך ומהיר בחסר ויטמין D, גישה זו עשויה לשפר את פעילות מערכת החיסון.

 

לידיעה ב-MedPage Today

 

 

מידע נוסף לעיונך

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני