חדשות

המרוץ להשגת חיסוני שפעת החל וזאת לאור התחזיות לגל COVID-19 חדש לקראת החורף הקרוב (דהמרקר, CIDRAP)

10/05/2020

מאת מערכת אי-מד

ע"פ דיווח היום מדהמרקר, החששות מגל COVID-19 נוסף לקראת החורף, ביחד עם השפעת העונתית גורם למדינות רבות להצטייד בחיסונים נגד שפעת עונתית. בדר"כ מידי שנה מערכת הבריאות (ביחד עם הקופות) רוכשת כ-2.0-2.5 מיליון מנות חיסון, אך השנה נראה שהיעד יהיה כפול לפחות.

עם זאת, נראה שעומדת להיות תחרות קשה להשגת חיסוני השפעת שכן מרבית מדינות העולם פועלות כבר כעת להשגת חיסוני החורף, ולא בטוח שהיצרניות יצליחו לייצר היצע מספיק.

נכון להיום, לפי הדיווח בדהמרקר, 2.1 מיליון שהוזמנו ע"י הקופות אושרו כבר ע"י הספקים שלהן, ועוד 250 אלף למשרד הבריאות לחיסון בבתי הספר. מעבר לכך, כאמור, אין עדיין וודאות שניתן יהיה לרכוש את הכמויות המבוקשות. 

אחת השאלות שהמערכת תידרש להן היא קביעת סדרי עדיפויות לקבלת החיסון , תוך התייחסות גם להשפעות/השלכות אפשריות על התפרצות הקורונה.

כזכור לנו, מידי שנה בחורף בשל השפעת בתי החולים בכלל והפנימיות בפרט מגיעים למצב שהוא על סף אי ספיקה. אם תתחולל התפרצות קורונה נוספת, במקביל לשפעת העונתית, צפוי ודאי עומס בעייתי ביותר על המערכת.

לדיווח בדהמרקר

הערת המערכת: התחזיות באשר להתפרצות מחודשת/עצירת ההתפשטות של הקורונה אינן מבוססות כרגע על מחקרים ועדויות מדעיות מוצקות,וקיימת עדיין אי וודאות רבה באשר לעתיד.

עם זאת,  באתר CIDRAP , מכון מחקר למחלות זיהומיות מטעמה של אונ' מיניסוטה , ניתן לעיין במסמך מפורט המנתח את האפידמיולוגיה של COVID-19 תוך השוואתה לשפעת עונתית, ואשר מציג בהתאם גם 3  תרחישים עתידיים.

תרחיש 1 :  יהיו עוד מס' גלים באביב-קייץ 2020 אשר יידעכו עד היעלמות מוחלטת ב-2021.

תרחיש 2: גל נוסף וחזק וגדול יותר של התפרצות בחורף 2020 (בדומה לשפעת הספרדית לפני כ-100 שנה) ,ולאחר מכן גלים קטנים יותר באביב-קייץ 2021 והתפרצות נוספת קטנה יחסית בחורף 2021 .

תרחיש 3: המשך התפרצויות קטנות יחסית עם פיקים חוזרים ונשנים לאורך 2020-2021 .

מחברי הדו"ח מסכמים כך :

לא משנה לפי איזה תרחיש - המגיפה תמשיך ללוות אותנו (בהנחה שגם תמשכנה פעולות מנע ברמה מסוימת לאורך זמן).

אנו חייבים להיות מוכנים לפחות לעוד 18 עד 24 חודשים של פעילות משמעותית של  COVID-19, עם התפרצויות משמעותיות בנקודות זמן ואזורים גיאוגרפיים מסוימים.

ככל שהמידע על הנגיף מצטבר וגדל , סביר יותר להניח ש- SARS-CoV-2 ימשיך להיות בסביבה , וייכנס לתבנית עונתית עם חומרת פוחתת לאורך זמן, בדומה לקורונאווירוסים פחות-פתוגניים אחרים, כמו betacoronaviruses OC43 ו- HKU1, (Kissler 2020) ו- נגיפי מגפת שפעת קודמים. 

מידע נוסף לעיונך

כתבות בנושאים דומים

© e-Med 2020 | כל הזכויות שמורות
שתף מקרה קליני
<